Svečano otvaranje centra za konfokalnu mikroskopiju na 'Ruđeru'
Svečano otvaranje centra za konfokalnu mikroskopiju na Institutu Ruđer Bošković (IRB), najveće buduće infrastrukturne platforme te vrste u Republici Hrvatskoj (RH) održat će se 27. veljače 2014. godine u dvorani III. krila IRB-a, Bijenička cesta 54, s početkom u 9:00 sati.
Mikroskopijski centar IRB-a odnedavno je opremljen konfokalnim mikroskopom Leica SP8 X FLIM koji predstavlja najveću pojedinačnu investiciju u području biooslikavanja u RH. Riječ je o instrument vrijednom više od 5 milijuna kuna koji će osim znanstvenicima 'Ruđera' biti na raspolaganju široj znanstvenoj i akademskoj zajednici te industriji.
Konfokalni laserski pretražni mikroskop je svjetlosni mikroskop koji služi promatranju i snimanju živih i neživih mikroskopskih uzoraka pomoću fluorescencije i u reflektiranom svjetlu. Ovaj konfokalni mikroskop najnovije generacije opremljen je hibridnim detektorima poboljšane osjetljivosti te pruža mogućnost kontinuirane pobude u vidljivom spektralnom području i određivanja vremena života fluorescencije u uzorku (FLIM).
Prvenstveno će se koristiti u istraživanjima u staničnoj biologiji, a osim biologa i biomedicinara njime će se koristiti i kemičari i fizičari.
"Istraživanja u našoj grupi usmjerena su na mehanizme kretanja stanica. U tim istraživanjima nam je važno imati što više informacija o fluorescentnim probama i njihovoj dinamici u stanicama. Mi smo i
ranije koristili mikroskopiju u našim istraživanjima, međutim došli smo do granica mogućnosti starih instrumenata, što nam je onemogućavalo daljnji napredak u istraživanju. S novim instrumentom koji ima puno bolje karakteristike, odnosno veću osjetljivost detekcije kao i fleksibilnost u području pobude fluorescencije, mi možemo puno preciznije i s boljom vremenskom i prostornom rezolucijom istražiti dinamičke procese u živim stanicama.'' – objasnio je prof. dr. sc. Igor Weber, voditelj mikroskopijskog centra IRB-a.
Leica SP8
Mikroskop će se koristiti u istraživanjima u staničnoj biologiji, a osim biologa i biomedicinara njime će se koristiti i kemičari i fizičari.
Važnu ulogu u razumijevanju dinamičkih procesa u stanicama, kao što su stanična dioba ili razni metabolički procesi, ima praćenje proteina u stanicama.
''Srž dijela našeg istraživanja za kojeg koristimo mikroskopiju sastoji se u tome da pomoću fluorescentnih proba označavamo proteine u stanicama. Pritom na proteine koji se produciraju u stanicama pomoću molekularno-bioloških metoda pričvrstimo svijetleće molekule. One nam dakle služe kao minijaturne lampe i osvjetljavaju specifične proteine u živim stanicama kako bi ih mogli pratiti pomoću konfokalnog mikroskopa.
Upravo uz pomoć ovih metoda i zahvaljujući novom instrumentu možemo odrediti ne samo koji se proteini nalaze u stanici, već gdje se nalaze i što rade, a ta nam je informacija izuzetno važna za razumijevanje bazičnih bioloških procesa.'' – zaključio je dr. Weber.
U sklopu Svečanog otvaranja mikroskopijskog centra osim predavanja koja će pored domaćih održati i inozemni stručnjaci dr. sc. Jan Pala iz Akademije znanosti u Pragu te dr. sc. Irmtraud Steinmetz iz Leica Microsystems iz Mannheima koji će dati pregled najnovijih smjerova u razvoju moderne opreme za svjetlosnu mikroskopiju, kao i primjere njene primjene u staničnoj biologiji, sudionici će dobiti neposredan uvid u opremu tijekom kraćih demonstracijskih prikaza na samom instrumentu.
Instrument je nabavljen je u okviru FP7 REGPOT projekta InnoMol: Enhancement of the Innovation Potential in SEE through new Molecular Solutions in Research and Development.
InnoMol je infrastrukturni projekt IRB-a s najvećim proračunom u području prirodnih znanosti u Republici Hrvatskoj koji je u cjelokupnom iznosu od gotovo 4.8 milijuna eura na raspolaganju IRB-u za uspostavu suvremene istraživačke infrastrukture u kadru i opremi.
Ulaganja u kapitalnu opremu neophodna su razvoj hrvatske znanosti, konkuriranju na kompetitivnoj europskoj znanstvenoj sceni te jačanju suradnje s gospodarstvom. Vjerujemo da će ovakva kapitalna ulaganja u infrastrukturu i opremu unaprijediti kvalitetu i dostupnost istraživanja, opreme i ekspertiza na IRB-u široj hrvatskoj akademskoj zajednici i gospodarskim subjektima te doprinijeti kvalitetnoj integraciji IRB-a u Europski istraživački prostor (ERA) kao vrhunskog znanstvenoistraživačkog centra.
Program događanja
This project has received funding from the European Union’s Seventh Programme for research, technological development and demonstration.