Uspješan početak projekta 'Prilagodba povrtnih kultura novim agrometeorološkim uvjetima u Slavoniji'
U sklopu poziva "Shema za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskim promjenama" koji se financira iz Operativnog programa 'Konkurentnost i kohezija'(OPKK), dodijeljeno je dvanaest ugovora fakultetima i javnim ustanovama ukupne vrijednosti skoro 40 milijuna kuna od kojih su preko 33 milijuna kuna bespovratna europska sredstva.
Institut Ruđer Bošković (IRB) zajedno s Institutom za fiziku (IF) partner je Veleučilištu u Slavonskom Brodu (VUSB) na projektu 'Prilagodba povrtnih kultura novim agrometeorološkim uvjetima u Slavoniji' vrijednom skoro tri milijuna kuna. Nakon svečanog potpisivanja ugovora, na IRB-u je u utorak održan prvi partnerski sastanak koji je obilježio uspješan početak projekta.
Bespovratna sredstva na ovom projektu u iznosu od 2. 467 518, 82 kn osigurana su u sklopu Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru OPKK-a pri čemu je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU) upravljačko tijelo odgovorno za upravljanje i provedbu OPKK-a, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike (MZOE) posredničko tijelo prve razine, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) posredničko tijelo druge razine.
Konačni cilj ovog projekta je istražiti utjecaj načina uzgoja na morfološka i kvalitativna svojstva poljoprivrednih kultura s ciljem izdavanja preporuka za postizanje visokih prinosa u ekološkom načinu proizvodnje prilagođenom klimatskim promjenama u Slavoniji.
Tijekom dvije godine trajanja projekta multidisciplinarni istraživački tim će na izabranim poljoprivrednim kulturama u najranijoj fazi razvoja (od sjemenke do ploda) pratiti utjecaj klimatsko-meteoroloških uvjeta kao i induciranih stresora na sadržaj kemijskih čimbenika tijekom uzgoja i proizvodnje.
Znanstvenici s IF-a, dr. sc. Slobodan Milošević, dr. sc. Mario Rakić i dr. sc. Dean Popović bit će odgovorni za aktiviranje vode hladnom plazmom, dok je detekcija slobodnih radikala i paramagnetskih centara induciranih takovim tretmanom promatranih sustava u domeni istraživačkog tima Laboratorija za magnetske rezonancije Zavoda za fizičku kemiju IRB-a: dr.sc. Marine Ilakovac Kveder, dr. sc. Dijane Žilić, dr. sc. Dalibora Merunke, dr. sc. Dejane Carić i dr. sc. Srećka Valića. Molekularno-biološku karakterizaciju biljaka provodit će dr. sc. Dunja Šamec, dr. sc. Branka Salopek Sondi, dr. sc. Ana Smolko i dr. sc. Iva Pavlović iz Laboratorija za kemijsku biologiju Zavoda za molekularnu biologiju IRB-a.
Prijenos postupaka iz laboratorijskih u realne poljoprivredne uvjete provest će znanstvenici Veleučilišta u Slavonskom Brodu predvođeni dr. sc. Krunoslavom Mirosavljevićem i dr. sc. Božicom Japundžić Palenkić.
Zahvaljujući projektu nabavit će se vrijedna znanstvena oprema. Na IRB-u će se laboratoriji opremiti sustavom za plinsku kromatografiju s masenim spektrometrom (GC-MS) koji će služiti za razvoj univerzalne platforme za profiliranje metabolita važnih za ljudsko zdravlje u poljoprivrednim proizvodima te signalnim kanalom za EPR spektrometar vlastite izgradnje kako bi se mogli bolje detektirati slobodni radikali i metalni paramagnetski centri, dok na IF stiže novi visokonaponski izvor i izvor UV svjetla, a VUSB će nabaviti plastenik i ostalu prateću opremu, te klima komoru s fitolampom.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
NAPOMENA: Sadržaj ove vijesti isključiva je odgovornost Instituta Ruđer Bošković i ni na koji se način ne može smatrati da odražava gledišta Europske unije.