Uspješno zatvaranje kruga kroz interregionalnu suradnju!
Bioekonomija je dio ambicioznog plana Europske unije kojim će Europa postati prvi ugljično-neutralni kontinent do 2050. godine. Europa je odredila smjer prema održivom gospodarstvu u cilju smanjenja potreba za novim resursima i zamjenom fosilnog ugljika s obnovljivim ugljikom iz biomase. Unutar gospodarstva promatra kroz proizvodnju biomase te njezinu pretvorbu u proizvode s dodanom vrijednosti poput hrane, krmiva, proizvoda iz biomase i energije iz biomase. BIOECO-R.D.I pozabavio se ovim problemom osmišljavanjem strategije koja bi potaknula bioekonomiju nusproizvoda i otpada iz ribarstva, akvakulture, riboprerađivačke industrije i srodnih područja.
Jadransko-jonska regija identificirana je kao područje s ogromnim neiskorištenim potencijalom biomase iz poljoprivrednog, ribarskog i šumarskog otpada i ostataka. Međutim, bioekonomija nije u potpunosti razvijena u ovoj regiji, što rezultira značajnim kašnjenjem u procesima zelene konverzije, prijenosa tehnologije i međusektorske integracije.
Povrh toga, izazov je bio potaknuti tvrtke da počnu ulagati u ekološki orijentiranu proizvodnju, omogućujući održivi razvoj i rast. Ove probleme adresirao je tim projekta 'BIO-ECOnomy Research Driven Innovation - BIOECO-R.D.I.' koji se provodio u sklopu Jadransko-jonskog programa transnacionalne suradnje od 2018. do 2020. godine. U sklopu projekta BIOECO-R.D.I. 2020. godine IRB je sklopio sporazume o suradnji s tvrtkama MarinaLab Opus d.o.o. i Adriatic Algae Biotech d.o.o, s ciljem razvoja novih pristupa, inovativnih metoda i tehnologija za istraživanje i proizvodnju mikroalgi.
''Upravljanje i prerada nusproizvoda i otpada iz akvakulture i ribarstva, zbog rastućeg obujma proizvodnje, ekološki je, društveni i politički prioritet ne samo u Hrvatskoj nego i u svim zemljama koje iskorištavaju vodene resurse. Kroz projekt BIOECO-R.D.I. cilj nam je bio identificirati i stjecati biogospodarska znanja potrebna za značajnije korištenje postojećeg otpada iz ribarstva, akvakulture, te industrije prerade ribe i školjkaša,'' komentirala je povodom uspješnog okončanja projekta dr. sc. Natalija Topić Popović, voditeljica projekta na IRB-u iz Laboratorija za biotehnologiju akvakulture.