Započeo radni skup o fitoplanktonu
Jučer je u Centru za istraživanje mora u Rovinju započeo međunarodni radni skup „Biodiversity“ koji će trajati do 6. listopada. Skup je okupio njemačke i hrvatske znanstvenike s ciljem identifikacije vrsta fitoplanktona koje žive u sjevernom Jadranu.
U suradnji s njemačkim znanstvenicima iz Botaničkog vrta i botaničkog muzeja u Berlin-Dahlemu Reginom Jahn i Jonasom Zimmermannom, ujedno članovima organizacije Consortium for the Barcode of Life (CBOL), znanstvenici IRB-a razvijaju metode s kojima je moguće točno klasificirati i imenovati vrste fitoplanktona u sjevernom Jadranu i te podatke uključiti u globalne baze podataka o bioraznolikosti.
Morski fitoplankton je vrlo raznolika grupa organizama sposobnih vršiti fotosintezu i nastanjivati vodenu masu svjetskih mora. Fitoplankton asimilira CO2 i čini biomasu mora, a kao takav on je osnovna karika hranidbenog lanca i centralni motor za gotovo sve procese u moru. Gotovo svi aspekti morskih sustava, od ekosistema do proizvodnje morske hrane, su direktno ili indirektno vezani na funkcije koje pruža fitoplankton.
S druge strane neke vrste fitoplanktona mogu biti štetne, kao na primjer masovna pojava toksičnih algi. Kako bi bolje razumjeli fitoplankton u sjevernom Jadranu i u drugim morima moramo točno znati „tko, što i kada radi“ u mikroskopskom svijetu fitoplanktona.
Skup se odvija u okviru bilateralnog projekta „Providing Access to the Phytoplankton Biodiversity of the Northern Adriatic Sea: Taxonomy, Systematics, Genetics, Ecology and Open Access Data Management“ koji je financiran od strane Njemačke službe za akademsku razmjenu (DAAD) i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.
Consortium for the Barcode of Life je međunarodna organizacija, sa sjedištem u Smithsonian Institution's National Museum of Natural History u Washingtonu, koja povezuje preko 200 organizacija iz 60 zemalja uključenih u prikupljanje sekvenci za bazu barkodova s ciljem razvoja globalnog standarda za identifikaciju vrsta.