Znanstvenici IRB-a uključeni u projekt proizvodnje bioaktivnih spojeva vrijedan 6 milijuna eura
Znanstvenici Centra za istraživanje mora (CIM) Instituta Ruđer Bošković na čelu s dr. Renatom Batelom dio su konzorcija EU FP7 projekta BlueGenics vrijednog 6 milijuna eura kojem je cilj istražiti bioaktivne spojeve i razviti njihovu održivu proizvodnju iz morskih organizama koji žive u uobičajenim, ali i u ekstremnim uvjetima morskog okoliša.
Morski organizmi, posebno spužve i njima pridruženi mikroorganizmi, neiscrpan su izvor novih bioaktivnih spojeva koji se mogu koristiti u biomedicinskim istraživanjima i liječenju različitih oboljenja poput raka, virusnih oboljenja, malarije i upala.
Spužve se u medicini koriste još od doba Rimljana, a za njih se "zagrijala" farmaceutska industrija u ranim 50-tim godinama prošlog stoljeća otkrićem nukleozida u morskoj spužvi Cryptotethya crypta koji su poslužili kao osnova za sintezu Ara-C, prvog 'morski izvedenog' antitumorskog agensa i antivirusnog lijeka Ara-A.
Industrijska eksploatacija tog prirodnog izvora spojeva u tradicionalnom smislu ograničena je njihovom dostupnošću i količinom. Postoji samo jedno rješenje tog problema, a to je istraživanje gena i konačnih bioloških produkata tih gena interesantnih morskih vrsta te analiza putova i mehanizama njihove biosinteze. Nakon toga mogla bi se u bioreaktorima, proizvedenim ili projektiranim uređajima koji podržavaju biološki aktivnu okolinu, proizvesti dovoljna količina bioaktivnih spojeva koristeći moderna saznanja molekularne biologije i rekombinantne biotehnologije.
Ovaj ambiciozan projekt temelji na dosadašnjim ključnim spoznajama koje su eksperti konzorcija stekli međusobno surađujući na mnogim prestižnim EU projektima iz područja genomike morskih spužava, metagenomike, biosinteze i strukturalne kemije prirodnih spojeva. Molekularno-biološka strategija, koja je okosnica projekta, rezultirat će daljnjim jačanjem položaja europske Blue Biotechnology industrije, usmjerene prema korištenju morskih i vodenih živih sustava i organizama za razvoj i izradu korisnih proizvoda, u svjetskom okruženju.
Projekt BlueGenics trajat će do 2016. godine, a predstavlja krunu dugogodišnje suradnje CIM-a i Sveučilišta Johannes Gutenberg u Mainzu. Konzorcij okuplja partnere iz Hrvatske, Njemačke, Francuske, Portugala, Islanda, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Švedske i Kine.
Centar za istraživanje mora IRB-a smješten je u Rovinju. Osnovan je 1891. godine i ima veliku tradiciju u istraživanju mora, posebno procesa u morskom ekosustavu i dinamike vodenih masa, životnih zajednica, ekoloških odnosa i fizioloških, biokemijskih i genetskih svojstava morskih organizama. Posebna misija CIM-a je praćenje kvalitete morskoga okoliša te proučavanje prirodnih i antropogenih čimbenika koji tu kvalitetu narušavaju.
Dr. sc. Renato Batel, znanstveni je savjetnik u trajnom zvanju u CIM-u. Autor je i koautor u više od 100 znanstvenih publikaciju u međunarodnim znanstvenim časopisima nadprosječnoga odjeka (H-indeks 27). Nositelj je mnogih temeljnih i primijenjenih znanstvenih istraživanja, te je među prvima u Hrvatskoj bio nositelj EU programa Marie Curie konzorcija (Biocapital).
Laboratorij za morsku molekularnu biologiju dio je hrvatsko-njemačkog "Joint Research" laboratorija kojega podupire njemačka vlada temeljem znanstvene suradnje "International Cooperation in Education and Research – Central, Eastern and South Eastern European Region". Područje rada dr. Batela može se ukratko opisati kao: molekularna toksikologija, molekularna biologija morskih organizama, ekologija mora s posebnim osvrtom na utjecaj prirodnih i antropogenih čimbenika na programirane biosinteze morskih organizama.
Kontakt