Prijeđite na glavni sadržaj

dr. sc. Barbara Milutinović

Voditelj projekta
Telefon
+385 1 4561099
Adresa

Institut Ruđer Bošković
Bijenička 54
HR-10000 Zagreb

Obrazovanje

2014 - Sveučilište u Münsteru, Institut za evoluciju i bioraznolikost, Njemačka, Dr. sc. evolucijske biologije

2009 - Sveučilište u Zagrebu, Institut Ruđer Bošković, Hrvatska, Prof. biologije

Područja znanosti

Projekti

Grupa za evolucijsku ekologiju

Istraživanje:

Kako se životinjske grupe nose s povećanom osjetljivošću na zarazne bolesti?
Život u grupama donosi brojne prednosti, ali također povećava rizik od bolesti zbog bliskih interakcija među jedinkama. Zadružni kukci poput mrava, pčela i termita razvili su sofisticirane kolektivne obrambene strategije protiv uzročnika bolesti, poznate kao društveni imunitet, koje uključuju koordinirane odgovore na razini kolonije.

Međutim, većina našeg znanja o tim kolektivnim obranama dolazi iz istraživanja zadružnih vrsta, dok se o upravljanju bolestima kod drugih  životinja koje žive u skupinama – koje zapravo čine većinu društvenih vrsta – zna vrlo malo. Naša istraživanja ciljaju istražiti ovakva pitanja koristeći brašnare (Tribolium) kao modelni organizam. Konkretno, istražujemo kako ove ne-zadružne životinje detektiraju patogene i sprječavaju epidemije unutar svojih grupa, čime dobivamo uvide relevantne za širi spektar životinjskih društava.

Evolucija kooperacije u kontekstu bolesti
Osim što proučavamo grupne obrane protiv bolesti u Triboliumu, naša grupa istražuje može li i pod kojim ekološkim ili društvenim uvjetima zarazna bolest potaknuti razvoj kooperativnih ponašanja. Za razliku od zadružnih kukaca, kod kojih je kooperacija obavezna, brašnari nude jedinstvenu priliku za testiranje može li se kooperacija fakultativno pojaviti kao odgovor na pritisak bolesti. Ova linija istraživanja ima za cilj otkriti na koji način rizik od infekcije može djelovati kao selekcijska sila koja oblikuje društvene interakcije.

Novosti

Veljača 2025.
Veselimo se što možemo poželjeti dobrodošlicu trima novim studenticama diplomskog studija u našu grupu: Nini Randić, Tamari-Ani Krušelj i Vandi Rajak, koje će kod nas provoditi istraživanje za svoj diplomski rad.

Travanj 2025.
U našu grupu su stigla dva Erasmus+ studenta: Olivio Encoge sa Sveučilišta u Setúbalu (Portugal) i Katarina Friščić sa Sveučilišta u Padovi (Italija). Radujemo se zajedničkom proljeću ispunjenom radom i druženjem!

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.