Sustav računalne mreže s laserskim prijenosom podataka u slobodnom prostoru
Glavni istraživač
Optička vlakna su prikladna za prijenos podatakana veće udaljenosti. Otežavajuće okolnosti nastaju kod povezivanje u gradskim sredinama zbog opsežnih troškova. Uočava se poteškoća povezivanja krajnjih dijelova, odnosno pristup brzog mrežnog servisa do samog korisnika. Računalna mreža s laserskim prijenosom podataka koristi slobodan prostor kao medij za prijenos podataka (Free Space Optical Link). Komunikacija između usmjerenih uređaja se ostvaruje putem moduliranog laserskog snopa u vidljivom i IC valnompodručju. Posebno su pogodni za izgradnju gradskih komunikacijskih mreža, MAN(Metropolitan Area Network). Ovakova vrsta mreže predstavlja alternativu postojećim telekomunikacijskim mrežama.
Prototipni uređaj omogućuje pristup korisnikuunutar složene mreže (Last-hop access unit). Razvoj predviđa ostvarenjediversiti komunikacijskog uređaja na dvije valne dužine sa adaptabilnimfunkcionalnostima. Eksperimentalna linija sa podacima u realnom vremenu se mogupratiti na ovoj stranici. Mjerenje se provodi u stvarnom vremenu, a u dijagramuse prikazuju podaci o minimalnom, maksimalnom i srednjem vremenu potrebnom zaprijenos paketa podataka s predajne na prijamnu stranu (uključujućiispravljanje pogrešaka). Osim ova tri parametra, mjeri se i broj retransmisijapaketa, te je prikazan na istom dijagramu gdje su prikazani i prethodniparametri.
Uz parametre komunikacije mjere se i atmosferske prilike (temperatura zraka, vlažnost zraka i tlak zraka), te su ovi podaci također prikazani u dijagramima na ovoj stranici. Usporedbom ovih dijagrama o atmosferskim prilikama (prilikama u komunikacijskom kanalu) i podataka o parametrima komunikacije, moguće je promatrati ponašanje i dostupnost komunikacije ovisno o spomenutim parametrima.
Program rada i rezultati na projektu:
Računalna mreža s atmosferskim laserskim prijenosom podataka koristi slobodan prostor kaomedij za prijenos podataka (Free Space Optical Link). Komunikacija između usmjerenih uređaja se ostvaruje putem moduliranog laserskog snopa u IC valnom području. Posebno su pogodni za izgradnju gradskih komunikacijskih mreža, MAN(Metropolitan Area Network). Ovakova vrsta mreže predstavlja alternativu postojećim telekomunikacijskim mrežama. Prototipni uređaj omogućuje pristup korisniku unutar složene mreže (Last-hop access unit). Predviđaju se velike brzine prijenosa podataka, 10-155 Mb/s, domet u svim vremenskim uvjetima sraspoloživošću veze od 99 % vremena. Spoj na računalnu mrežu ostvarit će seputem svjetlovodnog kabela (FO) i nadzor prema standardiziranim protokolima.Dvostruki laserski predajni snop osigurat će veću pouzdanost prijenosa. Izvedba prijemnika pomoću lavinske fotodiode (APD) i namjenskog adaptivnog algoritma omogućuje veliku dinamiku prijema. Očekivani rezultat predviđa područje primjene razvoja informatičke infrastrukture koji će se moći upotrijebiti ugrid sustavima.
Voditeljprojekta: dr. sc.Karolj Skala, Tel. ++385 1 4571 218 e-mail: skala@irb.hr