ThermoWEB
- Usluge raznih namjena
Daljinska kontrola i mjerenje temperature preko WEB-a (ThermoWEB) zasniva se na proširenju mjernih i operabilnih mogućnosti upotrebe termovizijske kamere NEC Thermo tracer TH7102WL. Standardno područje očitanja temperature kamere je u samo jednoj centralnoj točki termički dobivene slike objekta. Pomoću programske podrške, razvijene u sklopu ovog projekta, moguće je iz snimljene termografske slike objekta odrediti bilo koju točku unutar slike i za nju dobiti kvantitativni i vremenski ovisan iznos raspodjele temperature. Termovizijskoj kameri dodana je kamera u vidljivom spektralnom području (CCD kamera u boji), što omogućava prihvat slike od mjernog objekta u IR i vidljivom spektralnom području. Sustav kamera za mjerenje upravljan je sa računalom, koje je spojeno bežično ili fizički na internet. Rezultat navedenih poboljšanja je realizacija visokokvalitetnog mrežnog sustava za daljinsko, bezkontakno mjerenje temperature preko weba.
ThermoWEB mjerni sustav sastoji se od:
Komponente mjernog sustava su :
Programsku podršku mjernog sustava čine sljedeće tematske grupe programa:
Potencijalni korisnici ThermoWEB sustava su znanstveni instituti i gospodarstveni subjekti, gdje je potrebno samostalno i/ili skupno daljinsko mjerenje i kontrola temperature (termografska inspekcija). Primjeri takvih područja su područja ekologije, građevine, medicine, elektroprijenosa, termalnih mreža, elektrotehnike, računarstva, itd.
Posebno važna primjena ThermoWEB sustava je u području rane detekcije šumskih požara, na posebno zaštićenim područjima, u sklopu distribuiranih mjernih sustava. Temeljem rezultata dobivenih u procesu funkcionalnih ispitivanja sustava ThermoWEB, navedeni sustav uključen je u prijavu za europski projektLIFE Third Countries 2005-Forest Fire Monitoring on Ecological Grid, kao senzorska jedinica za daljinsku detekciju plamena u IR području. Nosioc projekta je Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS), a partneri u projektu su Institut Ruđer Bošković CIR - Zagreb, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje - Split, Županija splitsko-dalmatinska - Split i Tehnomobil - Zagreb.
Autori Darko Kolarić i Tibor Skala
Za sve dodatne informacije obratite se na dkolaric@irb.hr.
Algoritam za detekciju vena pomoću termografije
Na 53. međunarodnom simpoziju ELMAR-2011 organizira se specijalna sekcija pod naslovom Medical Thermography as a Green Health Imaging Technology
Najnovije istraživanje koje se provodi korištenjem tehnika termalnog prikaza ilustriraju raznolikost aplikacija za infracrveni termalni prikaz i njihovu uspješnu upotrebu u medicini. Sa eksplozijom infracrvenih termografskih kamera na tržištu za sve vrste aplikacija, područje medicinske ili zdravstvene skrbi i dalje ostaju vrlo specifična sa svojim zahtjevima za dobivanje visoko kvalitetne i dosljedne termograme u domeni prostora i vremena . Prikaz kontrole okoliša, priprema pacijenta ili subjekta , mogućnosti snimanja, osposobljavanje tehničara i obrada slike značajke su koje treba razmotriti kod korištenja infracrvenog toplinskog sustava snimanja. Višedimenzionalno i multispektralno (vidljivi i IR do 14μm), otvara nove tehničke predispozicije za poboljšanje i definiranje novih neinvazivnih i jeftinijih tehnologija prikaza zdravlja (Green Health Imaging Technology).
Extremities Perfusion Stimulation.
Active 3D scanning based 3D thermography system and medical applications.
Rad je financiran u sklopu Projekta primjene informacijske tehnologije, pod nazivom "Daljinska kontrola i mjerenje temperature preko WEBa", od MZOŠ R. Hrvatske
Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.
Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.