Prijeđite na glavni sadržaj

Znanstvenici Laboratorija za evolucijsku ekologiju Centra za istraživanje mora na međunarodnoj konferenciji AquaEcOmics 2025

17.4.2025.
Znanstvenici Laboratorija za evolucijsku ekologiju Centra za istraživanje mora na međunarodnoj konferenciji AquaEcOmics 2025

AquaEcOmics konferencija

Znanstvenici Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković sudjelovali su od 17. do 20. ožujka 2025. na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji AquaEcOmics 2025 koja se održala u Evian-les-Bainsu, u Francuskoj. Ovaj važan međunarodni skup okupio je više od 200 sudionika iz preko 25 zemalja – znanstvenika, istraživača te stručnjaka za upravljanje vodnim resursima s ciljem razmjene znanja i iskustava o primjeni „-omics“ tehnologija u istraživanju i očuvanju vodenih ekosustava.

Glavna tema konferencije bila je integracija naprednih molekularnih metoda, uključujući metabarkodiranje, metagenomiku, metatranskriptomiku i druge „multi-omics“ pristupe u proučavanje bioraznolikosti, funkcioniranja i stanja slatkovodnih i morskih sustava. Poseban naglasak stavljen je na potencijal „-omics“ tehnologija u razumijevanju biološke raznolikosti posebice u teško dostupnim ili ekološki osjetljivim područjima. Prikazani su primjeri uspješne integracije podataka dobivenih iz okolišne DNA (eDNA) u sustave za praćenje kakvoće voda, biološke procjene i očuvanje ugroženih vrsta. Tijekom trodnevnog programa predstavljena su najnovija znanstvena otkrića, inovativne metodologije i konkretni primjeri primjene u upravljanju okolišem i očuvanju prirode. Također, istaknuta je potreba za razvojem naprednih bioinformatičkih alata te otvorenih i standardiziranih baza podataka koje bi omogućile širu i učinkovitiju primjenu ovih tehnologija u znanstvenim i upravljačkim procesima.

Znanstvenici iz Laboratorija za evolucijsku ekologiju aktivno su sudjelovali u programu konferencije predstavivši rezultate svojih najnovijih istraživanja. Usmena izlaganja održana su na temu „-Omics u službi karakterizacije eukariotske planktonske zajednice Jadranskog mora“ te „Fitoplanktonska mreža ili Niskin crpac: najprikladnija metoda uzorkovanja za praćenje fitoplanktona sjevernog Jadrana“. Njihov doprinos dodatno je istaknuo važnost hrvatskih istraživanja u globalnom kontekstu primjene „-omics“ tehnologija u zaštiti i održivom upravljanju vodenim ekosustavima.

Više informacija

M

P

Martin Andreas Pfannkuchen

Voditelj laboratorija znanstveni savjetnik

Ana Baričević

Viši znanstveni suradnik

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.