Harmonization and Networking for contaminant assessment in the Ionian and Adriatic Seas – HarmoNIA
Glavni istraživač
M
F
M
F
Adriatic-Ionian Programme INTERREG V-B Transnational 2014-2020
Povećani transport morima, urbanizacija obale kao i predvidljivo povećanje eksploatacija nafte i plina iz mora predstavljaju ozbiljan rizik od zagađenja opasnim tvarima za zemlje cijelog Sredozemlja, poglavito Jadransko-Jonske regije.
Zemlje koje dijele morske regije bi trebale usvojiti zajednički pristup praćenju stanja okoliša, definiranju I utvrđivanju dobrog stanja okoliša. U Jadransko-Jonskoj subregiji razina koherentnosti i konzistentnosti vezanih za regionalnu I EU politiku vezanu za okoliš poglavito utvrđivanje zagađenja opasnim tvarima zahtjeva zajedničku implementaciju.
U okviru jačanja kapaciteta koji se odnose na osjetljivost okoliša I servise zaštite ekosustava na transnacionalnoj skali, HarmoNIA ima 2 cilja: podijeliti međusobno najbolju praksu za podršku harmoniziranoj implementaciji smjernica vezanih za more u ADRION regiji i drugo osnažiti mrežu infrastrukture podataka i olakšat pristup te ponovno korištenje podataka između zemalja Jadransko-jonske regije. Kao nadogradnja EMODnet inicijativi EU za upravljenje fragmentiranih morskim podacima HarmoNIA će osnažiti transnacionalnu mrežu infrastrukture podataka kako bi se olakšao pristup i ponovno korištenje podataka između zemalja Jadransko-jonske regije.
Projektom će se unaprijediti koherentnost među zemljama na Jadranskom i Jonskom moru, zemljama potpisnicama Barcelonske konvencije, koherentnost protokola praćenja i utvrđivanja zagađivala u moru te olakšati izmjenu informacija i podataka unutar regije. Projektom će se ustanoviti transnacionalna mreža institucija koje su usvojile zajednički sustav upravljanja podacima o onečišćivalima u moru i regionalnu strategiju za unaprjeđenje usklađivanja praćenja i utvrđivanja onečišćenja te procjene rizika od onečišćenja iz različitih izvora u osjetljivim obalnim zonama.
Projektom HarmoNIA unaprijediti će se koordinacija među institucijama uključenim u provedbu Smjernica okvirne strategije o moru i UNEP/MAP protokola i lokalnih, regionalnih i nacionalnih tijela zaduženih za stanje okoliša, upravljanje i očuvanje okoliša te također znansveno-istraživačkih institucija kako bi se riješili problemi vezani za rasprostranjenost zagađenja i rizik za priobalje unutar ADRION regije.
Transnacionalni pristup će osigurati kooperacija partnera iz većine zemalja Jadransko-Jonske regije koji dijele iskustvo u sakupljanju i upravljanju podacima vezanim za more i uključene su u provedbu regulativa vezanih za more.
Partneri
- National Institute for Oceanography and Experimental Geophyisics- OGS
- Italian National Institute for Environmental Protection and Research-ISPRA (Italija)
- Institute for Ocaenography and Fisheries-IOF
- Institut Ruđer Bošković Institute -IRB (Hrvatska)
- Slovenian Environment Agency-ARSO
- National Institute of Biology-NIB (Slovenija)
- Region of Western Greece-RWG, Helenic
- Center for Marine Research- HCMR (Grčka)
- Public Institution University of Montenegro-Institute of Marine Biology-UoM-IMBK (Crna Gora)
- Agriculture University of Tirana-AUT (Albanija);
Pridruženi partneri
- Ministry of Economic Development Directorate-General for the Safety Also Environmental Mining and Energy Activities National Mining Office for Hydrocarbons and Georesources (Italija)
- Durres Municipality (Albanija)
- Ministry for sustainable development and Tourism (Crna Gora)
- Ministarstvo zaštite okoliša I prirode (Hrvatska)