Porijeklo magnetskih struktura opažanih u međuzvjezdanoj materiji koje skrivaju pogled prema kozmičkoj zori (MUSICA)
Glavni istraživač
Zamislite da pokušavate vidjeti Sunce kroz gustu šumu. Krošnje drveća i lišće će ga skrivati. Slično, magnetizirana međuzvjezdana materija u našoj galaksiji onemogućava nam direktan pogled prema dalekom svemiru i kozmičkoj zori, periodu u kojem su nastale i zasjale prve zvijezde u svemiru.
Istraživanje fizike magnetizirane međuzvjezdane materije je također uzbudljivo jer nam otkriva ključne procese nastanka zvijezda iz magličasto raspršenog međuzvjezdanog plina. Današnje galaksije stvaraju za red veličine manje zvijezda nego u prošlosti, kada je svemir bio tri puta mlađi. Jedan od fundamentalnih problema današnje astrofizike je razumijeti zašto je to tako i naći odgovor na pitanje: Što potiče formiraje zvijezda u galaksijama?
Međuzvjezdana magnetska polja često se smatraju ključnim sastojkom u razumijevanju fizike magličasto raspršenog plina u galaksijama. Iako su sastavni dio teorijskih razmatranja fizike međuzvjezdane materije, mjerenja njihovih svojstva iz opažanja su do nedavno bila pravi izazov.
Projekt MUSICA orkestrira H2020-Marie Skłodowska-Curie akciju koja objedinjuje analizu najnovijih opažanja magnetizirane međuzvjezdane materije pomoću najmodernijih teleskopa te usporedbu istih s naprednim numeričkim magneto-hidrodinamičkim simulacijama. Cilj ove akcije je produbiti naše znanje o oblikovanju magličasto raspršenog plina u našoj galaksijama te na temelju njegovog statističkih svojstva omogućiti pogled prema kozmičkoj zori.