Jačanje kapaciteta za prijenos tehnologije, izgradnju poduzeća i inovacije u području ICT-a (CapTTict)
Glavni istraživač
V
S
V
S
Cilj projekta CapTTict je smanjiti jaz u inovacijama i poboljšati kapacitete za prijenos tehnologije i znanja u području ICT-a u devet zemalja dunavske regije: Češkoj, Njemačkoj, Slovačkoj, Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Rumunjskoj i Ukrajini. CapTTict teži da nadvlada nedostatak sinergije, suradnje i razmjene među dionicima prijenosa znanja i inovacija te nedostatak usluga poslovne podrške za mala i srednja poduzeća (engl. SME) u dunavskoj regiji.
Rješavanje ovih problema ključno je za učinkovitu valorizaciju istraživačkih rezultata dobivenih na institucijama za visoko obrazovanje i javnim istraživačkim organizacijama (engl. HEI/PRO), kao i za jačanje sposobnosti SME-ova da razviju proizvode i usluge visoke dodane vrijednosti. Fokus projekta prvenstveno je na podršci HEI/PRO u uspješnom uvođenju tehnologija i osnivanju spin-off/start-up kompanija.
CapTTict ima tri specifična cilja (engl. SO) koje treba postići kroz planirane aktivnosti s definiranim ishodima. To su:
- SO1 Poboljšanje kapaciteta za prijenos tehnologije (engl. TT) na HEI/PRO
- SO2 Korištenje Europskih središta digitalnih inovacija (engl. EDIH) i Europske poduzetničke mreže (engl. EEN)
- SO3 Stvaranje pristupa ICT izvrsnosti u 4 zemlje koje nisu članice EU za TT/RDI suradnju i razvoj S3 strategije.
Ciljevi SO1 su uspostaviti Smjernice za učinkoviti TT i komercijalizaciju i Metodologiju za odabir i procjenu tehnologija za inkubaciju/akceleraciju; organizirati radionice za TT za menedžment na HEI/PRO te uspostaviti transnacionalni ICT program inkubacije i akceleracije- Dunavski digitalni akcelerator , te ga pilotirati s 30 ICT tehnologija dobivenih od HEI/PRO.
Kao dio SO2, ponude EDIH centara i Europske poduzetničke mreže u dunavskoj regiji bit će prezentirane na jednom mjestu i promovirane malim i srednjim poduzećima putem digitalnog alata (platforma EXPERTS.AI) čime se planira poboljšati veza između SME-ova i istraživanja te transnacionalni sustav potpore SME-ovima.
Unutar cilja SO3 provest će se mapiranje ICT izvrsnosti na strani ponude i potražnje, u četiri zemlje koje nisu članice EU-a kako bi se podržao transnacionalni TT. Ovo mapiranje podataka će poslužiti kao primjer pristupa utemeljenog na dokazima za razvoj i poboljšanje S3 strategija.
Konzorcij CapTTict temelji se na raznolikoj stručnosti 16 projektnih partnera (engl. PP) i 8 pridruženih strateških partnera (engl. ASP), koji predstavljaju organizacije koje generiraju znanje, organizacije s iskustvom u poslovnom razvoju i upravljanju inovacijama, kao i kreatore politika i inovacijske agencije.
IRB će aktivno sudjelovati u aktivnostima SO1 i SO2 na temelju svog znanja i iskustva dobivenog i kroz EDIH AI4Health.Cro, te će biti odgovoran za reviziju i finalizaciju Smjernica za upravljanje TT u ICT-u na HEI/PRO, Metodologije za odabir tehnologija za inkubaciju/akceleraciju i Modela za transnacionalni program inkubacije/ubrzavanja.
Projekt je financiran od strane Europske unija u okviru Prvog poziva Programa „Interreg Danube“ za period 2021-2027.
Suradnici na projektu (engl. PP)
- PP1 Czech Technical University in Prague, Češka, koordinator
- PP2 UNICO.AI, Češka
- PP3 Mreža znanja d.o.o., Hrvatska
- PP4 IRB, Hrvatska
- PP5 Innovation Centre of Faculty of Mechanical Engineering in Belgrade, Srbija
- PP6 Deggendorf Institute of Technology, Njemačka
- PP7 Cluj IT Association, Rumunjska
- PP8 Babes-Bolyai University, Rumunjska
- PP9 G-Force, Slovačka
- PP10 Slovak Alliance for Innovation Economy, Slovačka
- PP11 INTERA Technology Park, Bosna i Hercegovina
- PP12 Dzemal Bijedic University of Mostar, Bosna i Hercegovina
- PP13 Innovation and Entrepreneurship Center Tehnopolis, Crna Gora
- PP14 Ukrainian Catholic University, Srbija
- PP15 International Research and Training Center for Information Technologies and Systems, Ukrajina
- PP16 VOJVODINA ICT CLUSTER, Srbija