Računalna rješenja u bioznanostima: Uloga molekulske fleksibilnosti (CompSoLS-MolFlex)
Glavni istraživač
Molekulska fleksibilnost je ključno svojstvo u nizu važnih procesa - od smatanja proteina do dizajna naprednih materijala. Međutim, njen utjecaj na određeni proces još uvijek ne razumijemo dovoljno detaljno. Izravno istraživanje ovog svojstva eksperimentalnim postupcima je vrlo teško jer se makroskopskim opažanjem ne mogu razabrati zbivanja na razini atoma i molekula. S druge strane, računalne simulacije nam daju vrlo detaljne podatke o molekulskoj dinamici i fleksibilnosti. Računalni pristup zato ima ključnu ulogu za tumačenje eksperimentalnih rezultata i za uspješnije poimanje ovih pojava.
U ovom projektu suvremenim računalnim postupcima istražuje se uloga molekulske fleksibilnosti u nizu pažljivo odabranih primjera. Ovi primjeri su odabrani tako da obuhvaćaju veliki raspon na veličinskoj i vremenskoj skali, i svrstani su u ove grupe: (i) peptidi i spektroskopija, (ii) proteinska struktura i fleksibilnost, i (iii) transformacije enzima. Odabrani primjeri su visoko komplementarni i sinergijski i svi redom imaju važnu primjenu u raznim područjima (bio)kemije.
Pored samog istraživanja, svrha projekta je učvrstiti vrlo uspješnu i kompetitivnu istraživačku skupinu u računalnim bioznanostima, osnovanu na IRB-u. Ova grupa istraživača već se potvrdila uspješnom realizacijom EU-FP6 projekta (2007-2010). Sadašnji tim istraživača dobro je osposobljen za novi projektni zadatak, čemu pridonosi ravnoteža između starijih istraživača s odličnim pokazateljima uspjeha, i mlađih znanstvenika s izvrsnim potencijalom. Financijska potpora HrZZ projektnom timu ključna je za održavanje njihove kompetitivnosti u području računalnih bioznanosti u globalnoj znanstvenoj zajednici.