Laboratorij za radioekologiju
Laboratorij za radioekologiju daje doprinos poznavanju i boljem razumijevanju biogeokemijskog ponašanja prirodnih i umjetnih radionuklida u okolišu. Bavi se razvojem i unapređenjem metoda i procedura za mjerenje alfa, beta i gama radioaktivnosti te u istraživanju okoliša primjenjuje nuklearne analitičke metode i tehnike.
Voditelj
U Laboratoriju za radioekologiju (LRE) se izučavaju pojave translokacije, redistribucije i akumulacije prirodnih i umjetnih radionuklida te nekih elemenata u tragovima u okolišnim sustavima, a što je pak uvjetovano čitavim nizom složenih fizikalnih, geoloških, kemijskih i bioloških procesa koji se odvijaju u tlima, vodama, sedimentima i bioti. Prati se stanje radioaktivnosti pojedinih dijelova okoliša na području Republike Hrvatske, s posebnim težištem na rijeke Savu i Dunav te priobalne vode Jadranskog mora. Istražuju se i razvijaju kromatografske tehnike odjeljivanja alfa i beta emitera iz kompleksnih uzoraka, razvijaju se i unapređuju metode detekcije niskih aktivnosti na scintilacijskim brojačima te alfa spektrometrijom.
Akreditiranost laboratorija, obučenost osoblja i kvalitetna instrumentalna opremljenost osiguravaju pouzdano određivanje alfa, beta i gama emitera u širokom spektru najrazličitijih uzoraka.
Misija LRE je doprinositi:
- Spoznavanju i boljem razumijevanju biogeokemijskog ponašanja prirodnih i umjetnih radionuklida u okolišu
- Razvoju i unapređenju metoda i procedura za mjerenje alfa, beta i gama radioaktivnosti
- Uvođenju i primjeni nuklearnih i analitičkih metoda i tehnika u istraživanju okoliša
U znanstveno istraživačkom radu LRE surađuje s: