Osnivanje CIM Rovinj - Zagreb (1969)
1961. godine prof. dr. N. Allegretti, tadašnji šef odjela Biologije na Institutu Ruđer Bošković (IRB) u Zagrebu i njegov asistent dr. S. Kečkeš dolaze u Rovinj te nailaze na gostoprimstvo u tadašnjem Institutu za biologiju mora (IBM), Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti (JAZU). Dr. Kečkeš pronalazi svoj znanstveni interes u istraživanju radioaktivnog zagađenja mora. 1962. godine IBM ustupa dio svog prostora za osnivanje novog Laboratorija za marinu radiobiologiju (LMR) pod vodstvom dr. Kečkeša u odjelu Biologije na IRB-u. Dr. Kečkeš dobiva trogodišnji istraživački projekt o istraživanju kretanja radionuklida u moru i morskim organizmima (1963. - 1966.), koji financira Međunarodna agencija za atomsku energiju (MAAE). Tada se uređuju prostorije LMR-a, nabavlja se osnovna istraživačka oprema i regrutiraju se novi mladi istraživači. Krajem 1966. godine dr. Kečkeš odlazi na petogodišnju specijalizaciju u laboratorij MAAE u Monaku.
JAZU uz veliko zalaganje prof. Allegrettija donosi krajem 1967. godine rješenje o novoj strukturi Instituta za biologiju mora u Rovinju. Prema tome, IBM postaje združena ustanova u kojoj sudjeluju: JAZU i druge znanstveno-istraživačke ustanove, prvenstveno IRB u Zagrebu i Sveučilište u Zagrebu. 1969. godine JAZU predlaže da IRB preuzme poslovanje IBM-a u Rovinju. Temeljem provedenog referenduma u Rovinju i Zagrebu, IBM ulazi u sastav IRB-a, te se zajedno s LMR i drugim laboratorijima iz Zagreba zainteresiranim za istraživanje mora, uspostavlja novi odjel „Centar za istraživanje mora Rovinj – Zagreb“ (CIM Rovinj-Zagreb) u sastavu IRB-a. Po osnivanju CIM Rovinj-Zagreb, predstojnik je bio dr. S. Kveder, viši znanstveni suradnik, a nakon 24.07.1969. predstojnik je bio dr. M. Branica, viši znanstveni suradnik.
- Izv. prof. dr. P. Strohal (ranije, suradnik Laboratorija za radiokemiju pod vodstvom prof. dr. M. Mirnika), osniva 1968. godine novi Laboratorij za nuklearnu kemiju u odjelu Fizičke kemije IRB-a. Po osnivanju CIM Rovinj-Zagreb 1969. godine, dolazi do stapanja dvaju laboratorija: LMR iz odjela Biologije i Laboratorija za nuklearnu kemiju iz odjela Fizičke kemije u jedan Laboratorij za nuklearnu kemiju i radioekologiju (LNKR), pod vodistvom dr. P. Strohala.
- Dr. S. Kveder, viši znanstveni suradnik (ranije, suradnik Radioizotopnog laboratorija u Odjelu organske kemije i biokemije, voditelj dr. D. Keglević, znanstveni savjetnik), osniva novi Laboratorij za organsku produkciju i biokemiju u Rovinju.
- Tadašnji djelatnici IBM-a u Rovinju, pod vodstvom dr. D. Zavodnika, višeg znanstvenog suradnika, također osnivaju Laboratorij za ekologiju i sistematiku.
- Laboratorij za fizičko-kemijske separacije, pod vodstvom dr. M. Branice, višeg znanstvenog suradnika.
- Laboratorij za elektroforezu, pod vodstvom dr. Z. Pučara, znanstvenog savjetnika.
- Laboratorij za elektrokemiju, pod vodstvom dr. V. Pravdića, višeg znanstvenog suradnika.
Prema tome, kao utemeljitelje CIM Rovinj - Zagreb možemo prepoznati slijedeće znanstvenike:
- Dr. Marko Branica,
- Dr. Stjepan Kečkeš,
- Dr. Sergije Kveder,
- Dr. Velimir Pravdić,
- Dr. Zvonimir Pučar,
- Dr. Petar Strohal i
- Dr. Dušan Zavodnik.
Priredio: prof. dr. Ivica Ružić
(na osnovu članka "dolazak Ruđera Boškovića na more", koji je dr. S. Kveder objavio u glasilu "Rugjer" povodom četrdesete godišnjice Instituta Ruđer Bošković)