Prijeđite na glavni sadržaj

Biomolekule koje vežu metale i zdravstveni poremećaji kod slatkovodnih organizama izloženih industrijskom otpadu (METABIOM)

Biomolekule koje vežu metale i zdravstveni poremećaji kod slatkovodnih organizama izloženih industrijskom otpadu (METABIOM)

Industrijsko postrojenje na rijeci Mrežnici pokraj Duge Rese.

Kategorija
Projekti Hrvatske zaklade za znanost
Iznos financiranja
131493,53
EUR
Datum početka
1.1.2020.
Datum završetka
15.10.2023.
Status
Završen

PROJEKT JE OCIJENJEN OCJENOM A za prva dva projektna razdoblja.

ZAVRŠNA OCJENA PROJEKTA: A.

Suvoditelji projekta: dr. sc. Dušica Ivanković i dr. sc. Damir Valić

Cilj je ovoga projekta proširiti znanje o posljedicama zagađenja metalima u slatkovodnim ekosustavima primjenom dvaju slatkovodnih bioindikatora, štuke (Esox lucius), kao predstavnika ribljih vrsta, te školjkaša iz porodice Unionidae, iz ekološki značajne hrvatske rijeke Mrežnice, koja je u donjem dijelu svoga toka izložena otpadu nekoliko industrijskih postrojenja.

Informacije o onečišćenju riječne vode i sedimenta metalima povezat ćemo s informacijama o bioakumulaciji metala i promjenama koncentracija i aktivnosti nekoliko biomarkera (biomarkera općeg stresa, izloženosti metalima, antioksidativnog kapaciteta i oksidativnih oštećenja) u ribljim jetrima i probavnim žlijezdama školjkaša, kao njihovim glavnim metaboličkim i detoksikacijskim organima, te s informacijama o zdravstvenom stanju riba. Cilj je projekta i rasvjetljavanje sudbine metala u tkivima i stanicama riba i školjkaša, primjenom metalomičkog pristupa.

Pomoću triju HPLC tehnika (razdvajanja po veličini, anionske i kationske izmjene) u kombinaciji s HR ICP-MS-om, odredit ćemo raspodjele metala među citosolskim biomolekulama različitih veličina i naboja u jetrima štuke i probavnim žlijezdama školjkaša. Odabrane biomolekule koje vežu metale, koje bi mogle biti korištene kao biomarkeri izloženosti metalima ili biomarkeri učinaka metala, nadalje ćemo okarakterizirati i identificirati pomoću dviju metoda spektrometrije masa (MALDI-TOF-MS i LC-MS/MS).

Dobivene informacije vodit će prema boljem razumijevanju funkcija metala, njihove detoksikacije i mehanizama njihove toksičnosti. Značajan aspekt ovoga projekta bit će i procjena ekološkog statusa rijeke Mrežnice te prepoznavanje najugroženijih lokacija i najvažnijih zagađivala, što će pomoći nadležnim tijelima da osiguraju najučinkovitiju zaštitu kakvoće riječne vode, kao i očuvanje akvatičkog života ove rijeke.

Biomolekule koje vežu metale i zdravstveni poremećaji kod slatkovodnih organizama izloženih industrijskom otpadu (METABIOM)

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.