Prijeđite na glavni sadržaj

Utjecaj okolišnih čimbenika na sastav zajednica gljiva mediteranske regije Hrvatske (FunMed)

Utjecaj okolišnih čimbenika na sastav zajednica gljiva mediteranske regije Hrvatske (FunMed)
Kategorija
Projekti Hrvatske zaklade za znanost
Iznos financiranja
197.610,99
EUR
Datum početka
31.12.2023.
Datum završetka
30.12.2027.
Status
Aktivan

Gljive su vrlo velika skupina eukariotskih organizama, no vrlo slabo istražena jer je do danas poznato samo oko 160.000 od procijenjenih nekoliko milijuna vrsta. Najveći broj vrsta svoj životni prostor nalazi u kopnenim ekosustavima od kojih su najznačajnije šume. U njima gljive obavljaju ključne i nezamjenjive ekološke uloge (mikorizne, saprotrofne i parazitske vrste) o čemu ovisi stabilnost i opstanak tih staništa. Važnost i razina utjecaja brojnih okolišnih čimbenika na bogatstvo, sastav i funkcionalnu raznolikost zajednica gljiva nedovoljno je poznata.

Glavni cilj projekta je identificirati utjecaj okolišnih čimbenika (kemijska svojstva tla te mikroklimatski parametri - temperatura, vlaga) na prostorne i vremenske promjene u biomasi, raznolikosti i funkcionalnom sastavu zajednica gljiva tla i listinca u sastojinama hrasta crnike i na visinskim transektima u mediteranskoj biogeografskoj regiji Hrvatske. Također, projekt će prikupiti i objediniti važne spoznaje o rasprostranjenosti gljiva šumskih staništa istraživanog područja. Temeljna moderna istraživačka metoda identifikacije bioraznolikosti gljiva koja će se koristiti u projektu je eDNA metabarkodiranje okolišnih uzoraka. Ova metoda temelji se na sekvenciranju visoke propusnosti i obuhvaća automatiziranu identifikaciju više bioloških vrsta iz ukupne DNA u okolišnom uzorku.

Ovim će se istraživanjem ispuniti geografska praznina u poznavanju bioraznolikosti gljiva ovog dijela južne Europe te omogućiti kvalitetnije sagledavanje obrazaca njihove rasprostranjenosti na globalnoj razini. Spoznaja o bioraznolikosti gljiva i okolišnim čimbenicima koji utječu na njenu rasprostranjenost preduvjet je adekvatnog vrednovanja, održivog korištenja i očuvanja ovih vrijednih bioloških resursa i ekosustava koje nastanjuju.

Suradnici na projektu:

dr. sc. Zdenko Tkalčec, dr. sc. Ana Pošta, Lucia Pole, Antonela Blažević, Neven Matočec, dr. sc. Tijana Martinović, dr. sc. Tamara Jakovljević, dr. sc. Carles Castano Soler, izv. prof. dr. sc. Nataša Hulak, dr. sc. Željko Zgrablić.

Zavod za istraživanje mora i okoliša

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.