ROBONETCBC - Developing innovation network for uptake of solutions in robotics and sensors to improve monitoring and prevention of pollution of freshwater and sea ecosystems
Glavni istraživač
IZVOR FINANCIRANJA / OPERATIVNI PROGRAM: Interreg VI-A IPA Program Hrvatska–Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021.-2027.
ID projekta: HR-BA-ME00269
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 1.216.645,72 EUR
PRORAČUN ZA IRB: 280.645,40 EUR
INTENZITET POTPORE: 85%
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 1. listopada 2024. - 30. travnja 2027.
Nositelj projekta
Partneri
Šibensko-kninska županija (HR)
Privredna Gospodarska komora Federacije Bosne i Hercegovine (BIH)
Javna ustanova univerzitet crne gore/pomorski fakultet Kotor (MNE)
Fond za inovacije Crne Gore (MNE)
Opis projekta
Projekt ROBONETCBC promiče korištenje inovativnih plavih tehnologija u praćenju i sprječavanju onečišćenja u morskim i slatkovodnim ekosustavima kroz suradnju između regionalnih vlasti, znanstvenoistraživačkih ustanova, sveučilišta i poduzeća. Fokus projekta stavljen je na razvoj i usvajanje naprednih robotičkih i senzornih sustava, s ciljem unapređenja trenutne prakse u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Poticanjem suradnje i inovacija, projekt ima za cilj potaknuti ulaganja u plavu tehnologiju i osigurati održivo korištenje navedenih ekosustava.
Projekt se provodi kroz tri radna paketa (WP1, WP2, WP3):
- Fokus WP1 je stavljen na analizu trenutnog stanja u regiji (AS-IS) s glavnim ciljem sveobuhvatne procjene trenutnog stanja tehnologije koja se koristi za nadzor i praćenja zdravlja slatkovodnih i morskih sustava u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Procjena ima za cilj dobiti uvid u prednosti, slabosti, nedostatke i preklapanja u trenutnim sustavima praćenja stanja ekosustava, s posebnim naglaskom na plave tehnologije kao što su napredni robotički i senzorni sustavi za praćenje različitih pokazatelja. Konačni cilj je identificirati područja za poboljšanje i podići svijest o važnosti praćenja zdravlja ekosustava u svrhu njihovog očuvanja.
- WP2 fokusiran je na planiranje mogućih mjera i budućih koraka (TO BE) s ciljem pružanja zajedničkog akcijskog plana za rješavanje izazova i prepreka povezanih sa sustavima praćenja u morskim i slatkovodnim ekosustavima u tri zemlje. WP2 će rezultirati praktičnim preporukama za buduće aktivnosti i poslužiti kao istraživačka baza za WP3, gdje će se implementirati zajednička rješenja u identificiranim vrućim točkama.
- Cilj WP3 je implementacija novih ili nadograđenih rješenja za nadzor u odabranim vrućim točkama unutar prekograničnog područja primjenom novih tehnologija s fokusom na robotiku. Cilj je razviti i postaviti najsuvremenije nadzorne stanice, statične i nestatične, opremljene najnovijom tehnologijom na odabranim vrućim točkama. WP3 ima za cilj nabavu visokotehnološke opreme i angažiranje vanjskih stručnjaka za pomoć partnerskom konzorciju kako bi se osigurala instalacija i postavljanje ovih nadzornih stanica. Osim toga, cilj je uspostaviti upravljiv sustav za razmjenu podataka među stanicama za praćenje, olakšavajući prikupljanje i analizu podataka u stvarnom vremenu gdje je to moguće.