SMART-Water - Self-sustainable Multisensor System for Monitoring Water Quality in Inland Waterbodies
Glavni istraživač
- IZVOR FINANCIRANJA / OPERATIVNI PROGRAM: Interreg VI-A IPA Program Hrvatska–Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021.-2027.
- UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 1.532.652,51 EUR
- INTENZITET POTPORE: 85%
- RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 1. kolovoza 2024. - 31. srpnja 2027.
Svha projeka je očuvanje kopnenih voda, unaprjeđenje postojećih zakonodavnih okvira i efikasnije upravljanje vodnim resursima u regiji. Projektom se želi podignuti svijest javnosti o važnosti očuvanja voda, spremnosti na klimatske promjene, sprječavanje prekomjerne eksploatacije i raznih vrsta zagađenja, kao i uključivanje lokalnih zajednica, donositelja odluka i znanstvene zajednice u sve aspekte provedbe projekta.
Područje istraživanja obuhvaća dio Skadarskog jezera u Crnoj Gori, Deransko jezero u BiH i Vransko jezero u Hrvatskoj. Radni paketi (WP) uključuju WP1 Aktivnost prikupljanja podataka, WP2 Modeliranje kvalitete vode na temelju in situ mjerenja, daljinskih istraživanja, regresijskih analiza, strojnog učenja i WEB GIS platforme i WP3 Uključenost zajednice i prijenos znanja. Na temelju rezultata dobivenih provedenim istraživanjima predložit će se smjernice na regionalnoj i lokalnoj razini kako bi se lokalne zajednice i donosioci odluka nosili s izazovima koje postavljaju klimatske promjene za učinkovitije praćenje kvalitete vode u budućnosti.
Ciljevi projekta
Cilj projekta je unaprijediti postupke kontrole kvalitete kopnenih (jezerskih) voda koristeći modele umjetne inteligencije. Projektna istraživanja vodit će se na tri pilot lokacije: Vranskom jezeru u Hrvatskoj, Deranskom jezeru u Bosni i Hercegovini te dijelu Skadarskog jezera u Crnoj Gori.
Nositelj projekta
- Institut Ruđer Bošković
Partneri
- Sveučilište u Zadru (HR)
- Park prirode Hutovo Blato (BiH)
- Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (Crna Gora)
- Agencija za zaštitu životne sredine (Crna Gora)
Detaljan opis projekta
Kopnene vodene površine i močvarna staništa izuzetno su važna za očuvanje biološke raznolikosti. Zahvaljujući obilju vode okruženom krškim brežuljkastim terenom, biološka raznolikost u Vranskom jezeru u Hrvatskoj, Deranskom jezeru u Bosni i Hercegovini te Skadarskom jezeru u Crnoj Gori iznimno je vrijedna. Kao izvanredna staništa za brojne biljne i životinjske vrste te područja posebne specifičnosti i bioraznolikosti, sva tri jezera i okolna područja proglašena su zaštićenim područjima – Vransko jezero i Deransko jezero kao parkovi prirode, a Skadarsko jezero kao nacionalni park.
Svrha SMART-Water projekta je očuvanje biološke raznolikosti putem praćenja kvalitete vode kroz hibridno prikupljanje podataka iz različitih senzora. Vodeni okoliš služi kao izvor hrane i pića, omogućuje poljoprivredu, proizvodnju, rekreaciju i turizam, te prihvaća velike količine vode, čime potencijalno sprječava poplave.
Kvaliteta vode pogoršava se kao posljedica tehnološkog napretka, industrijske proizvodnje, poljoprivrednih aktivnosti i brze urbanizacije. Antropogena eksploatacija, eutrofikacija, anorganski i organski onečišćivači, morfološke promjene, rast stanovništva i učinci klimatskih promjena, poput zakiseljavanja ili porasta temperatura vode, povećan unos nutrijenata i primarna proizvodnja, pogoršana kvaliteta vode, smanjenje bioraznolikosti te ugrožavanje ekološkog funkcioniranja unutrašnjih voda globalno.
Utjecaj klimatskih promjena na kvalitetu vode u jezerima, zdravlje ekosustava jezera i ekologiju jezera postaje sve veći stresor za jezera. Eutrofikacija jezera ugrožava ekološke, društvene, kulturne, duhovne i ekonomske koristi koje pružaju ti ekosustavi. Bez vode nema života, a potražnja za vodom raste. Međutim, broj onečišćivača također raste, pa je ključno osigurati strogo praćenje kvalitete vode i, u slučaju onečišćenja, omogućiti brzo donošenje odluka nadležnih tijela za upravljanje jezerima, poput Javne ustanove Park prirode Vransko jezero, Javnog poduzeća Park prirode Hutovo blato za Deransko jezero i Nacionalnih parkova Crne Gore za Skadarsko jezero. Kvaliteta vode određuje se pomoću različitih senzora, a kao dio SMART-Water projekta razvit će se hibridni model prikupljanja podataka iz raznih senzora.
SMART-Water namjerava poboljšati postupke praćenja i inspekcije kvalitete unutrašnjih voda koristeći modele umjetne inteligencije i integraciju više senzora s geoprostornim podacima. Razvijanjem suradničke web GIS platforme, svi donositelji odluka za istražena područja u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori sudjelovat će u projektu.
Integriranjem različitih izvora podataka i modela u jedinstvenu platformu te promicanjem zajedničke prekogranične suradnje i komunikacije, SMART-Water donosi jedinstven pristup. SMART-Water također uključuje aktivnosti angažmana zajednice za podizanje svijesti građana i njihovog sudjelovanja u praćenju i zaštiti kvalitete vode.
Glavni rezultati SMART-Water projekta su:
- Baza podataka o kvaliteti unutrašnjih voda ažurirana za tri istražena područja
- Zajednički plan aktivnosti za prikupljanje i obradu podataka za upravljanje kvalitetom unutrašnjih voda
- Online proizvod daljinskog satelitskog praćenja - AI/ML prediktivni model za praćenje kvalitete unutrašnjih voda u gotovo stvarnom vremenu
- Web GIS platforma s geoprostornim podacima za tri istražena područja
- Smjernice za implementaciju tehnika praćenja kvalitete vode uslijed klimatskih promjena
- Edukacija javnosti i obuka za nadležna tijela jezera za nove postupke praćenja i inspekcije.
SMART-Water donosi inovativan pristup kombiniranjem više izvora podataka i modela u jedinstvenu web GIS platformu za pružanje sveobuhvatnih i stvarnih podataka o kvaliteti vode. SMART-Water rješava nekoliko zajedničkih izazova kvalitete vode u prekograničnoj regiji, poput nedostatnog praćenja i prikupljanja podataka, nedostatka suradnje i komunikacije među dionicima te potrebe za jačanjem zakonodavnog i regulatornog okvira za upravljanje vodama.
SMART-Water nastoji uspostaviti zajednički okvir za praćenje i upravljanje kvalitetom unutrašnjih voda, što zahtijeva prekograničnu suradnju. Onečišćenje voda je prekogranično, a sprječavanje i kontrola prekograničnog onečišćenja voda zahtijeva usklađen pristup praćenju i upravljanju kvalitetom vode. SMART-Water će olakšati razmjenu podataka i informacija o kvaliteti vode među zemljama regije, omogućujući im da zajedno učinkovito rade na rješavanju problema prekograničnog i među-regionalnog onečišćenja voda. Razni socioekonomski i okolišni čimbenici koji utječu na kvalitetu i upravljanje vodnim resursima specifični su za SMART-Water područja.