HRZZ: Napredni modeli dinamičkih energijskih budžeta s transportnom mrežom (AdvanDEB)
Glavni istraživač
Modeli dinamičkog energijskog proračuna (DEB) ključni su alati za razumijevanje utjecaja antropogenih pritisaka na organizme i ekosustave. Iako su trenutno korišteni modeli temeljeni na kappa pravilu (kDEB) učinkoviti u prikazivanju i praćenju dugoročnih promjena u okolišu, imaju poteškoća s kratkoročnim fluktuacijama (npr. gladovanje, akutno onečišćenje) i nedostaje im izravna poveznica s fiziologijom organizma. To ograničava njihovu primjenu u područjima kao što su biotehnologija i farmakologija.
U projektu AdvanDEB predlaže se razvoj novog teorijskog okvira, temeljenog na transportnim mrežama, kako bi se riješili ovi nedostaci. Transportni modeli dinamičkih energijskih budžeta (tDEB) uključuju transportni odjeljak (npr. krv) koji omogućuje brzu izmjenu energije i materijala, poboljšavajući prikaz kratkoročnih odgovora i povezujući varijable modela s fiziološkim karakteristikama. Ovaj se pristup pokazao obećavajući u specijaliziranim modelima, ali šira primjena otežana je izazovima povezanim s fiziološkom usklađenošću, raspodjelom reproduktivne energije, općenitošću, kontekstualizacijom unutar postojećih bioenergetskih teorija (kDEB i MTE) i standardizacijom.
Projekt AdvanDEB ima za cilj riješiti ove izazove, koristeći postojeće DEB resurse i stručnost, kako bi se tDEB uspostavio kao vrijedan alat za istraživanje kratkoročnih utjecaja na okoliš i potencijalno objedinio temeljne koncepte u bioenergetici.