Projekt DIH Innovamare proglašen "Plavim prvakom" Europske unije
Digitalni inovacijski centar (DIH) Innovamare, među čijim je osnivačima i Institut Ruđer Bošković (IRB), proglašen je "Plavim prvakom" na EIB Venture Debt & Advisory Sumitu nedavno održanom u Luxembourgu. Ovo priznanje Europska unija dodjeljuje projektima za izniman doprinos održivom razvoju plave ekonomije u EU, a DIH Innovamare našao se u uglednom društvu od 20 dobitnika iz zemalja diljem EU-a.
Priznanje "EU Blue Champion" pokrenuli su Europska komisija i Europska investicijska banka (EIB) kako bi potaknuli inovacije i ulaganja u plavu ekonomiju, koja obuhvaća sve gospodarske aktivnosti povezane s oceanima, morima i obalama. Cilj je incijative potaknuti i nagraditi projekte koji demonstriraju izvanredne doprinose u tri ključna područja: obnova morskih i slatkovodnih ekosustava, eliminacija onečišćenja i dekarbonizacija plave ekonomije. Naglasak je na projektima koji promiču održivost i inovacije, a odabrani projekti dobivaju pristup savjetodavnim uslugama EIB-a koje pomažu u razvoju poslovnih i financijskih modela te u širenju partnerstava na europskoj razini. Kao jedan od 20 odabranih projekata, DIH Innovamare će primati prilagođene savjetodavne usluge EIB-a, poboljšavajući svoje modele financiranja projekata, poslovne modele i partnerstva na razini EU.
DIH Innovamare započeo je kao bilateralni projekt Italije i Hrvatske pod istim imenom (InnovaMare), a od 2020.-2023. financiran je putem EU Fonda za regionalni razvoj (ERDF). Jedan od ključnih ciljeva projekta bio je uspostavljanje tzv. digitalnog inovacijskog huba (DIH) kao digitalnog alata i interaktivne mrežne platforme koja će omogućiti dionicima svih projekata da se udruže, surađuju, razmjenjuju znanja i informacije te na jednom mjestu imaju pregled svih usluga koje nudi znanstveno-istraživačka zajednica te potražnje od strane privatnog sektora.
Ključni elementi projekta DIH Innovamare obuhvaćaju razvoj i izgradnju infrastrukture i to Centra kompetencija u morskim tehnologijama u Šibeniku i Tehnološkog parka za morske tehnologije pri Sveučilištu u Zadru. IRB, kao jedan od osnivača, uključen je u sve aktivnosti projekta.
Fokus projekta je na povećanju učinkovitost inovacijskih aktivnosti u području plavih tehnologija u smjeru održivosti Jadranskog mora kao strateškog društvenog izazova na prekograničnoj razini. DIH Innovamare nastavit će kapitalizirati rezultate postignute u strateškom projektu Innovamare i dodati novu dimenziju širenjem prekograničnog inovacijskog sustava s novim dionicima, posebno mladim istraživačima, provoditi pilot akcije, podizati inovacijske kapacitete s obrazovnim modulima i raditi na razvoju novih instrumenata financiranja plave ekonomije.
Trenutno je u tijeku pronalaženje mladih perspektivnih istraživača na međunarodnoj razini u području pomorskih tehnologija za proširenje InnovaMare mape izvrsnosti. Uz to, provode se redovna istraživanja stanja kvalitete obalnog mora koristeći istraživački brod nabavljen u okviru strateškog projekta Innovamare. Tijekom istraživanja testiraju se novi inovativni podvodni senzori i plovila na daljinsko upravljanje.
Digitalni inovacijski HUB Innovamare teži postati centralno mjesto za transfer tehnologija, jačanje suradnje i povezivanje sudionika iz javnog, privatnog i znanstveno-istraživačkog sektora na prekograničnoj i transnacionalnoj razini u cilju razvoja, testiranja i validacija morskih tehnologija s misijom održivosti Jadranskog mora. Ključni osnivači i članovi DIH-a su šest najvećih znanstvenih i istraživačkih organizacija, sedam potpornih institucija lokalnih i regionalnih vlasti i četiri tvrtke iz Italije i Hrvatske.