Laboratorij za sintezu novih materijala
Suradnici Laboratorija za sintezu novih materijala usmjerili su svoje istraživačke djelatnosti na metalne okside, oksidna stakla i zeolite.
Voditelj
ISTRAŽIVANJA
Sistematsko istraživanje metalnih oksida počelo je prije trideset godina tijekom rada na obilježavanju koloidnih čestica metalnih hidroksida i oksida s kratkoživućim radioizotopima za primjenu u nuklearnoj medicini. Težište sadašnjih istraživanja je na magnetskim oksidima i općenito na oksidnim keramikama. Istražuju se također mehanizmi nastajanja i svojstva različitih metalnih oksida; između ostalog to su ZrO2, HfO2, SnO2, TiO2, WO3, Rh2O3, V2O5 i Nb2O5. Poseban naglasak je na istraživanju nanočestica oksida za različite promjene u naprednim tehnologijama. Rezultati istraživanja mikrostrukture oksidnih stakala i staklokeramika omogućuju dizajniranje tih materijala s točno određenim kemijskim i fizikalnim svojstvima.
Istraživanje utjecaja mikrostrukturnih elemenata prekursora na procese kristalizacije raznih mikroporoznih materijala (zeolita) provođeno je praćenjem više kinetičkih parametara. Karakterizacija dobivenih, kao i polaznih materijala vršena je mnogim eksperimentalnim i teorijskim metodama i tehnikama. Pored osnovnih mehanizama nukleacije i rasta kristala zeolite (priređivanje kristala željenog oblika i veličine), istraživana je i njihova specifična uporaba u agrikulturi i zaštiti okoliša.
OPREMA
Laboratorij raspolaže s nekoliko instrumentalnih tehnika za karakterizaciju materijala:
Pretražni elektronski mikroskop (FE-SEM) JEOL JSM-7000F
Rentgenski Difraktometar ItalStructures APD2000
Mössbauerov spektrometar Wissel
FT-IR Spektrometar PerkinElmer System 2000