Prijeđite na glavni sadržaj
Kategorija
Projekti Hrvatske zaklade za znanost
Iznos financiranja
197611
EUR
Datum početka
31.12.2023.
Datum završetka
30.12.2027.
Status
Aktivan

Glavni istraživač

Niemann-Pick-ova bolest tipa C (NPC) smrtna je rijetka nasljedna lizosomska bolest nakupljanja koja uglavnom pogađa djecu. Uzrokovana je mutacijama u genu NPC1 ili NPC2, što dovodi do nakupljanja slobodnog kolesterola i drugih lipida u kasnim endosomima/lizosomima. Molekularni detalji bolesti još uvijek nisu poznati, a trenutna terapija samo ublažava simptome.

U ovom projektu ćemo testirati hipotezu da lipidna dishomeostaza u NPCu mijenja biofizička svojstva membrana uzrokujući neispravno sortiranje proteina/lipida i transport vezikula endosoma. Cilj projekta je otkriti patološke promjene u biogenezi endosoma u bolesti NPC koje doprinose fenotipu i koje predstavljaju ključne lipidne/proteinske signale ovog procesa.

  • Prvo, koristeći naše nedavno razvijene fluorescentne probe i fluorescentnu slikovnu konfokalnu mikroskopiju (FLIM), odredit ćemo napetost membrana u NPC1/2-KO u odnosu na HeLa stanice divljeg tipa.
  • Drugo, analizirat ćemo proteom i lipidom kako bismo identificirali ključne molekule biogeneze endosoma koje su promijenjene u NPC1/2-KO stanicama te regulirane promijenjenom napetošću membrana.
  • Treće, budući da bolest NPC pokazuje progresivnu neurodegeneraciju i neuroinflamaciju, dobivene rezultate ćemo translatirati u NPC1/2-mišjim neuronima, mikroglijama i astrocitima - moždanim stanicama primarno pogođenim u NPCu. Na kraju, dobivene rezultate ćemo validirati u fibroblastima NPC1/2 pacijenata i u ljudskim NPC1 moždanim stanicama dobivenim iz CRISPR/Cas9-editiranih induciranih pluripotentnih matičnih stanica.

Ovo istraživanje će otkriti biološki relevantne lipide/proteine ​​koji sudjeluju u deregulaciji membranske napetosti i u promijenjenoj biogenezi endosoma u NPC bolesti. Ove molekule se mogu upotrijebiti za razvoj rane dijagnoze i/ili učinkovite terapije NPC bolesti. Stečena znanja u sklopu ovog projekta mogla bi imati širu primjenu, s obzirom da je disfunkcija endolizosoma karakteristična za niz drugih rijetkih kao i čestih neurodegenerativnih bolesti.

Cilj projekta

Cilj ovog projekta je otkriti specifične promjene proteina/lipida ovisne o NPC1/2 koje moduliraju napetost membrana duž endocitnog puta i biogenezu endosoma. testirat ćemo hipotezu da je biogeneza endosoma promijenjena u Niemann-Pickovoj bolesti tipa C i da promjene u napetosti membrana uzrokovane specifičnim promjenama lipida/proteina sudjeluju u ovom procesu.

  • Cilj 1. Karakterizirati napetost membrana u NPC: analizirati napetost membrana na razini plazma membrane, ranih endosoma i kasnih endosoma/lizosoma u staničnom modelu NPC bolesti.
  • Cilj 2. Identificirati ključne molekule biogeneze endosoma koje su regulirane promijenjenom napetosti membrana u staničnom modelu NPC.
  • Cilj 3. Analizirati rezultate dobivene u NPC1/2-KO stanicama u različitim moždanim stanicama NPC mišjih modela.
  • Cilj 4. Potvrditi dobivene nalaze u fibroblastima NPC pacijenata i u NPC ljudskim moždanim stanicama izvedenim iz CRISPR/Cas9 genski editiranih ljudskih iPSC stanica.

Usavršavanja

  1. Božana Blažević, Tečaj za osposobljavanje osoba koje rade s pokusnim životinjama i životinjama za proizvodnju bioloških pripravaka, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 23. -26.09.2024.
  2. Lea Vidatić, Usavršavanje u analizi membranske napetosti koristeći flipper probe i FLIM, Zavod za biokemiju, Sveučilište u Ženevi, 29.09. – 5.10.2024.

Diseminacija

  1. 8th Rijeka Forum on neurodegenerative diseases, Silva Katušić, pozvano predavanje, nalsov: Which comes first: neuroinflammation or neurodegeneration – the case of juvenille Alzheimer’s diseas, 16.09.2024 - 17.09.2024, Rijeka, Hrvatska.
  2.  8th Rijeka Forum on neurodegenerative diseases, Lea Vidatić i Božana Blažević, poster prezentacija, nalsov: Neuroinflammation precedes neurodegeneration in a mouse model of Niemann-Pick type C disease, 16.09.2024 - 17.09.2024, Rijeka, Hrvatska.

Mišljenja, nalazi i zaključci ili preporuke navedene u ovom materijalu odnose se na autora i ne odražavaju nužno stajališta Hrvatske zaklade za znanost.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.