HPC tehnologija za razvoj inovativnih i konkurentnih proizvoda
Na računalstvu visokih performansi (HPC) temelji se četvrta industrijska revolucija, a oni koji ostanu izvan tih trendova ostat će u zapećku svjetskog gospodarstva, istaknuo je prof. dr. sc. Karolj Skala s Instituta Ruđer Bošković (IRB) na Forumu računalstva visokih performansi održanom danas u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Cilj događanja, koje je u HGK okupilo pedeset predstavnika malih i srednjih poduzetnika, bio je upoznati hrvatske poduzetnike s prednostima koje nudi napredno računarstvo u formi HPC tehnologije kao i s programima financiranja iz fondova Europske unije koji su im na raspolaganju za primjenu ove tehnologije u poslovanju.
U uvodnom dijelu direktorica Sektora za industriju i IT HGK Tajana Kesić Šapić naglasila je kako HPC tehnologija može biti ključna u poticanju izvoza i snižavanju troškova osobito malih i srednjih poduzetnika.
Ravnatelj IRB-a dr. Tome Antičić istaknuo je kako je razvoj znanosti, inovacija i gospodarstva nezamisliv bez primjene HPC tehnologije. ''IRB ima jaki ljudski potencijal, posjeduje infrastrukturu i znanje koji se mogu prenijeti na poduzetnike, a radi bržeg razvoja novih proizvoda i usluga, inovacija te jačanja njihove konkurentnosti na globalnom tržištu.'' - rekao je Antičić.
S time se složio i pomoćnik ministra poduzetništva i obrta Mario Antonić, koji je naglasio da je dužnost svih subjekata raditi na takvom boljem povezivanju znanosti i poduzetnika.
''HPC je jedna od ključnih tehnologija, u koju se Hrvatska mora uključiti, a s kojom se uspostavlja četvrta generacija - Industrija 4.0, definirana 2011. godine, koja uključuje horizontalne mrežne sustave, internet s krajnjim uređajima, cyber sigurnost, cloud servise, proizvodnju višedimenzionalnim printerima, integrirani realni i virtualni svijet.''- istaknuo je prof. dr. sc. Karolj Skala voditelj Centra za informatiku i računarstvo IRB-a.
SESAME Net
Forum je organiziran u sklopu diseminacijskih aktivnosti SESAME Net projekta financiranog kroz program EU za istraživanje i inovacije Obzor 2020, vrijednog 2 milijuna eura.
''HPC tehnologija predstavlja integraciju složenih algoritama, jakih računalnih sustava i brze mrežne infrastrukture s ciljem efikasnog, pouzdanog i brzog izvršavanja složenih programa uz postizanje visokih performansi“, pojasnio je Davor Davidović iz IRB-a napomenuvši njezine prednosti kao što je računalna simulacija, brži dizajn novih proizvoda, niži troškovi razvoja i rada te brži i točniji rezultati.
Uspješne primjere integriranja HPC-a kod malih i srednjih tvrtki na razini Europske unije predstavio je je Tomi Ilijaš iz slovenske tvrtke Arctur, a uspješan primjer primjene HPC-a u avio i automobilskoj industriji prezentirali su predstavnici slovenskog Pipistrela, proizvođača štedljivih zrakoplova i nedavnog dobitnika nagrade NASA-e za najbolji štedljivi zrakoplov, te hrvatskog Rimac Automobila, jedinstvenog i brzorastućeg domaćeg proizvođača električnih automobila.
Za primjenu ove tehnologije u poslovnim procesima, malim i srednjim poduzetnicima iz EU fondova na raspolaganju su značajna sredstva u više različitih natječaja od kojih je jedan pod nazivom 'Fortissimo' upravo otvoren za prijavu, a vrijedan je 1,3 milijuna eura. Mogućnosti koje se nude u sklopu EU programa te uvjete za ostvarivanje sufinanciranja sudionicima su je predstavio Renato Vrebac iz HAMAG BICRO te Tomi Ilijaš iz slovenskog Arctur d.o.o.
Forum je organiziran u sklopu diseminacijskih aktivnosti SESAME Net projekta financiranog kroz program EU za istraživanje i inovacije Obzor 2020, vrijednog 2 milijuna eura. U SESAME Net projekt uključeno je 14 kompanija, javnih istraživačkih institucija i sveučilišta iz 13 europskih zemalja. U Hrvatskoj ovaj projekt dijelom provodi Centar za informatiku i računarstvo IRB-a.
Pokrovitelj foruma bilo je Ministarstvo poduzetništva i obrta, a zajednički organizatori IRB i HGK, u suradnji s tvrtkom Arctur te agencijom HAMAG – BICRO.