IRB sudjeluje u razvoju novih materijala u sklopu plana EU za razvoj cirkularne ekonomije
Znanstvenici Laboratorija za interakcije ionskih snopova sudjeluju u velikom europskom istraživačko-infrastrukturnom projektu ReMade@ARI vrijednom 13,8 milijuna eura. Projekt se provodi u sklopu plana Europske unije (EU) za razvoj cirkularne ekonomije, a znanstvenici laboratorija nudit će usluge analize novih i naprednih materijala na IRB-ovom sustavu Tandem akceleratora. Koordinator projekta je Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR).
Akcijski plan Europske unije za razvoj cirkularne ekonomije usvojen je u ožujku 2020. s ciljem smanjenja oslanjanja na prirodne resurse i poticanja održivog razvoja i rasta. Također, jedan je od glavnih elemenata europskog akcijskog plana Green Deal kojim EU želi postići klimatsku neutralnost do 2050. godine.
Smatra se da se 80% utjecaja nekog proizvoda na okoliš određuje tijekom faze njegova dizajna i razvoja. Cilj projekta ReMade@ARI je potaknuti razvoj održive industrijske proizvodnje i ekološki prihvatljivih proizvoda za ključne komponente u važnim sektorima poput elektronike, razvoja baterija i vozila, građevini, plastici, tekstilnoj i prehrambenoj industriji.
Primjerice, u dućanima se voće i povrće često pakira u plastičnu ambalažu kako bi se produljio vijek trajanja namirnica. U budućnosti bi se, razvojem novih materijala, plastika mogla zamijeniti proizvodima temeljenima na drvu koji bi bili funkcionalna i ekološki prihvatljiva zamjena.
''Znanstvenici Laboratorija za interakcije ionskih snopova će, koristeći metode analize ionskim snopovima, pružati usluge karakterizacije novih materijala, što uključuje određivanje sastava, dubinske distribucije elemenata, elementarno i molekularno mapiranje i sl. Usluge će biti na raspolaganju znanstvenicima i gospodarstvenicima koji se bave razvojem novih materijala za cirkularnu ekonomiju,'' istaknuo je dr. sc. Zdravko Siketić iz Laboratorija za interakcije ionskih snopova.
U sklopu projekta, koji je započeo početkom rujna, bit će povezano preko 50 istraživačkih postrojenja diljem Europe, a među njima i IRB-ov sustav Tandem akceleratora koji je najveće i najsloženije eksperimentalno postrojenje u Hrvatskoj.
Platforma ReMade@ARI pružit će znanstvenicima i gospodarstvenicima, koji rade na razvoju novih ekološki prihvatljivih materijala, centralnu platformu za analizu materijala, njegovih svojstava i strukture na razini atoma, a očekuje se da će imati snažan utjecaj na razvoj cirkularne ekonomije unutar EU-a.
U projektu sudjeluje preko 40 partnera iz Konzorcija ARIE koji čine analitička i istraživačka postrojenja koja osiguravaju instrumente i pružaju usluge europskim istraživačima za ostvarenje ciljeva programa Obzor Europa. Konzorcij okuplja preko 40.000 istraživača iz znanosti i gospodarstva.