Laboratorij za interakcije ionskih snopova
Grupa vodi institutski akceleratorski centar koji se sastoji od 2 Tandem akceleratora i pripadnih eksperimentalnih linija, što je najveće i najsloženije eksperimentalno postrojenje u RH.
Voditelj
Istraživanja ove grupe uključuju temeljna i interdisciplinarna istraživanja interakcije ionskih snopova s materijom, te razvoj metoda karakterizacije i modifikacije svojstava materijala s posebnim težištem na istraživanja nanostruktura. Dio aktivnosti vezan je i na primjene metoda analize u biomedicini, okolišu kao i na istraživanja predmeta kulturne baštine.
Popis dostupnih tehnika ionskih snopova, kategoriziranih po eksperimentalnim linijama: Komora za PIXE/RBS spektroskopije: ToF-ERDA spektrometar: Komora za kanaliziranje ionskog snopa: Ionski snop u zraku: TOF-SIMS spektrometar s kolimiranim snopom: Komora DiFU (Dual beam irradiation for FUsion materials): Ionska mikroproba: Dvostruka ionska mikroproba:
Korisne poveznice:
|
Od 1997. godine, kada je potpisan sporazum između IAEA-e i Instituta Ruđer Bošković, istraživači iz IAEA-e i njenih država članica imaju pristup akceleratorskom postrojenju. U sklopu FP7 projekta SPIRIT, eksperimentalne linije IRB akceleratora mogu od 2011. godine koristiti i znanstvenici iz EU i pridruženih zemalja putem ''transnational access'' (TNA) sheme. Također, laboratorij je od 2017. član regionalne mreže istraživačke infrastrukture CERIC-ERIC. Stranim istraživačima je također prethodno bio omogućen pristup opremi objekta u okviru dva projekta Horizon 2020, AIDA-2020 (2015-2020) za ispitivanje detektora zračenja ionskim snopovima u fizici visokih energija i RADIATE (2019-2022) za pristup najnaprednijim tehnikama za analizu i modifikacije materijala temeljene na ionskim snopovima istraživačima iz akademije i industrije. Trenutno je pristup akceleratorskom postrojenju omogućen putem tri Horizon Europe projekta: RIANA (2024-2028) za pristup istraživačkoj infrastrukturi u području nanoznanosti i nanotehnologije, EURO-LABS (2022-2026) za ispitivanje detektora pomoću ionske mikroprobe i ReMade@ARI (2022-2026) za pristup naprednim tehnikama analize ionskim snopovima za analizu i modifikaciju materijala u istraživanjima na području kružne ekonomije.
Akceleratorsko postrojenje pruža oko 3000 sati rada akceleratora ("beamtime") godišnje. Od toga, dio iskorišten u sklopu projekata međunarodne suradnje se povećao sa 14% 2007. godine na skoro 40% 2017. godine.
Potres i akceleratorski sustavNa gornjoj poveznici nalaze se informacije o utjecaju potresa, koji je pogodio Zagreb i okolicu 22. 3. 2020., na akceleratorsko postrojenje i eksperimentalnu opremu. |