Novi EPR spektrometar u Laboratoriju za magnetske rezonancije
Novi EMX Bruker EPR spektrometar vrijedan je više od 1.5 milijuna kuna, financiran je iz vlastitih projekata, te izrađen znanjem i snagama znanstvenika Laboratorija za magnetske rezonancije (LMR) Zavoda za fizičku kemiju (ZFK-a) Instituta Ruđer Bošković (IRB). Zbog jačeg magnetskog polja jedinstven je u Hrvatskoj, a znanstvenicima će koristiti za istraživanja u fizici, kemiji, biologiji, znanosti o materijalima, medicini i brojnim drugim primjenama.
''Novi EPR spektrometar omogućava postizanje magnetske indukcije čak do 1.9 Tesla i time velikog magnetskog posmaka. To je izuzetno važno kod istraživanja metalnih centara u (bio)materijalima kao što su kompleksi prijelaznih metala, metalo-organske mreže i sl.
S ovakvim karakteristikama magneta moguće je sličnim modularnim pristupom u budućnosti nadograditi rad spektrometra na višu EPR frekvenciju, primjerice za područje Q-band EPR spektroskopije odnosno sa sadašnjih 9.5 GHz doći na oko 35 GHz, a takav EPR spektrometar još uvijek nemamo u RH,'' objašnjava dr. sc. Marina Ilakovac Kveder, voditeljica LMR-a.
Novi EMX Bruker X-band EPR spektrometar izgrađen je na platformi starog NMR elektro-magneta Varian 7300 zalaganjem djelatnika LMR-a, a radi u kontinuiranom (CW) modu.
Vrijednost instrumenta veća je od 1.5 milijuna kuna. Naime, samo vrijednost zadnje nabavljenog napajanja magnetskog polja doseže 800 tisuća kuna a spektrometar je uz magnet i izvor mikrovalnog zračenja opremljen i kriostatom za rad u širokom rasponu temperatura (4 -380 K) kao i različitim rezonatorskim šupljinama.
Voditeljica LMR-a dr. sc. Marina Ilakovac Kveder ističe činjenicu da je spektrometar financiran kompletno iz vlastitih projekata laboratorija i to kroz projekt MZO-a voditelja dr. sc. Borisa Rakvina, projekt HrZZ-a SPES voditeljice dr. sc. Marine Ilakovac Kveder, te europski strukturni projekt 'AVACS' kojeg za IRB koordinira dr. sc. Marina Ilakovac Kveder.
"U LMR-u smo posebno ponosni što je ovime nastavljena tradicija izgradnje EPR spektrometara na IRB-u duga preko pedeset godina. Naime, prvi EPR spektrometar na IRBu je izrađen još davne 1964., a tradicija izvrsnih znanstvenih rezultata uporabom elektronske paramagnetske/spinske rezonancije od prof. Janka Heraka, prof. Zorice Veksli, prof. Antonija Dulčića, preko dr. sc. Borisa Rakvina i drugih, zadržana je i danas u LMR-u.
S obzirom na to da EPR/ESR spektroskopija ima široku primjenu u fizici, kemiji, biologiji, znanosti o materijalima, medicini te brojnim drugim, otvoreni smo za znanstvenu i komercijalnu suradnju, kao i do sada. Svi zainteresirani za demonstraciju rada spektrometra, mogu se javiti dr. sc. Jurici Jurecu, našem višem stručnom suradniku.
Ovom prilikom zahvalila bih se našim tehničarima Tomislavu Mrli i Hasanu Muharemoviću, predstojniku ZFK-a dr. sc. Borislavu Kovačeviću kao i mnogim djelatnicima Uprave IRB-a bez čije pomoći ne bi bilo moguće realizirati ovako zahtjevan projekt," ističe dr. Ilakovac Kveder.