Novo istraživanje rasvjetljava mehanizme razvoja malignosti uzrokovane HPV-om
Istražujući dva tipa humanog papilomavirusa (HPV), molekularni biolozi s Instituta Ruđer Bošković (IRB) su po prvi puta dokazali da jedan visokorizični alfa onkoprotein koji se nalazi u ovom virusu može utjecati na ubrzano umnožavanje stanica i njihovo kretanje, što je neophodno za razvoj karcinoma uzrokovanog HPV-om. Istraživanje je provedeno u suradnji s kolegama sa Sveučilišta u Kölnu i Međunarodnog centra za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (ICGEB) u Trstu. Rezultati su objavljeni u uglednom časopisu Journal of Medical Virology (IF=20.693).
Naime, skupina alfa tipova HPV-a povezana je s mnogim različitim vrstama karcinoma, uključujući rak vrata maternice, dok su beta virusi uglavnom povezani s rakom kože. Oba tipa virusa imaju protein zvan E6 koji im 'pomaže' izazvati rak.
Onkoprotein E6 je tip proteina koji se nalazi u DNA virusima, koji su povezani s nastankom raznih karcinomima, a jedan od njih je i HPV. Kada taj virus uđe u ljudsko tijelo, onkoprotein E6 može djelovati na stanice tijela i uzrokovati promjene u njihovom ponašanju. Konkretno, onkoprotein E6 najčešće djeluje na stanične proteine i tumor supresore tako što ih uništava i modificira njihovu normalnu funkciju, što onda dovodi do nekontroliranog umnažanja stanica, njihove imortalizaicje te, u konačnosti, nastanka karcinoma. Osim toga, onkoprotein E6 može inhibirati neke druge procese u stanicama koje se obično koriste za kontrolu rasta i diobe stanica, što također može dovesti do razvoja karcinoma.
''U ovom radu opisali smo novi mehanizam koji virusni visokorizični onkoprotein E6 HPV-a koristi da bi stimulirao staničnu proliferaciju te kako ove promjene u stanici utječu na razvoj malignosti uzrokovane HPV-om. Povrh toga, opisali smo nove funkcije samog onkoproteina E6, koji je zajedno sa onkoproteinom E7 odgovoran za razvoj malignosti uzrokovane HPV-om. Također on ima i dominantnu ulogu u kasnim fazama bolesti te se do sada pokazao kao jedna od glavnih potencijalnih meta za terapeutsko djelovanje,'' objasnile su prve autorice na radu dr. sc. Josipa Skelin Ilić, poslijedoktorandica u Laboratoriju za molekularnu virologiju i bakteriologiju te doktorandica Anamaria Đukić.
''Ove spoznaje će doprinijeti cjelokupnom boljem razumijevanju ovog onkoproteina i potencijalno otvoriti nove puteve za terapeutsko djelovanje'', istaknuo je dopisni autor dr. sc. Vjekoslav Tomaić iz Laboratorija za molekularnu virologiju i bakteriologiju u Zavodu za molekularnu medicinu IRB-a.
Rezultati istraživanja bacaju novo svjetlo na mehanizme HPV-om uzrokovane onkogeneze te razvoja malignosti općenito, čije je razumijevanje vrlo bitno u razvoju ciljanih terapija protiv malignosti uzrokovanih HPV-om.
Naime, trenutna cjepiva su odlična, ali su isključivo profilaktična i nisu efektivna kod eliminacije karcinoma. Osim klasičnih metoda i terapija kod HPV-om uzrokovane onkogeneze trenutno ne postoje druge metode liječenja. Neke spoznaje iz ovog rada mogu se koristiti i za ispitivanje potencijalno novih biomarkera koji bi predvidjeli razvoj bolesti na netipičnim mjestima koje inficira HPV, primjerice područje glave i vrata.
Znanstvenici su do ovih rezultata došli koristeći standardne metode istraživanja u molekularnoj biologiji, a ključna je bila suradnja s dr. sc. Vedranom Filić Mileta iz Laboratorija za staničnu dinamiku IRB-a te kolegama dr. sc. Martinom Hufbauerom, prof.dr. sc. Bakijem Akgülom sa Sveučilišta u Kölnu, te dr. sc. Mirandom Thomas i prof. dr. sc. Lawrenceom Banksom s Međunarodnog centra za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (ICGEB) u Trstu.
''Mislim da su ovakva istraživanja važna jer mogu stvoriti bazu za buduća istraživanja koja mogu sveukupno doprinijeti boljoj kvaliteti života i smanjiti smrtnost od karcinoma. Interesantno je da spoznaje koje smo stekli radeći na istraživanju na HPV-u možemo upotrijebiti i na nekim drugim virusima koji uzrokuju karcinome jer postoji vjerojatnost da dolazi i do manipulacije ovakvog ili sličnih mehanizma i kod drugih virusa povezanih sa karcinomima,'' naglasio je dr. sc. Tomaić.
''Nastavljamo i dalje u ovom smjeru i fokusiramo se na detaljnije razjašnjavanje procesa karcinogeneze uzrokovane HPV-om kako bi doprinijeli pronalasku potencijalno novih ciljanih terapija protiv tih bolesti. Također, radimo na otkrivanju i prediktivnih markera koji bi predvidjeli razvoj bolesti u ranim fazama na ne tipičnim anatomskim sijelima koje virus inficira, primjerice u području glave i vrata, zaključio je dr. Tomaić koji se više od dvadeset godine bavi istraživanjem malignosti koje su uzrokovane HPV-om. Nakon usavršavanja na nekim od vodećih svjetskih laboratorija koji se bave istraživanjem raznih aspekata vezanim uz HPV, vraća se u Hrvatsku gdje se nastavlja dalje baviti ovom tematikom više od šest godina.
Istraživanje je financirano u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost 'Elucidating the HPV E6/E7 Oncogenic Functions at Different Anatomical Sites' pod vodstvom dr. Tomaića.