Pregledni rad ruđerovaca u području in situ praćenja mehanokemijskih reakcija objavljen u uglednom časopisu
Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković (IRB) iz Zavoda za fizičku kemiju, dr. sc. Stipe Lukin i dr. sc. Ivan Halasz, u suradnji s dr. Luziom Germann i prof. Tomislavom Friščićem sa Sveučilišta McGill u Kanadi objavili su pregledni rad o svojim istraživanjima u području in situ praćenja mehanokemijskih reakcija i razumijevanja njihovih reakcijskih mehanizama u prestižnom časopisu Accounts of Chemical Research (IF=22.38) Američkog kemijskog društva.
Rad naslovljen "Toward Mechanistic Understanding of Mechanochemical Reactions Using Real-Time In Situ Monitoring" sažima rezultate posljednjih desetak godina razvoja i primjene in situ praćenja mehanokemijskih reakcija s ciljem boljeg razumijevanja mehanokemijskih reakcija.
Područje mehanokemije rastuće je područje istraživanja jer je prepoznat njihov potencijal za razvoj ekološki prihvatljivijih sintetskih putova i postupaka u odnosu na tradicionalni otopinski pristup. Naime, ove se reakcije najvećim dijelom odvijaju u čvrstom stanju te bez otapanja početnih materijala i prekursora što ih čini zanimljivima s ekološkog aspekta. Poznavanje mehanizama mehanokemijskih reakcija važno je za njihovu optimizaciju što će omogućiti i lakšu primjenu kako u laboratoriju tako i u industriji.
Zahvaljujući in situ metodama istraživanja otkriveno je da mehanokemijske reakcije mogu biti izuzetno brze, selektivne, odvijati se kroz različite mehanizme i rezultirati drugačijim produktima nego njihove analogne reakcije u otopini. Također je uočeno i da, iako se mehanokemijske reakcije odvijaju u drugačijem okruženju i pod utjecajem mehaničkih sila, postoje mnoge sličnosti s reakcijama u otopini.
Primjerice, naši su znanstvenici po prvi put pokazali da se korištenjem izotopno obilježenih molekula mogu pratiti atomski događaji, u obliku izmjene atoma vodika u čvrstom stanju što je pomoglo razjasniti kako reakcije u čvrstom stanju mogu biti tako neočekivano brze. In situ praćenjem uočeno je i izolirano više neobičnih reakcijskih intermedijera. Otkrića naših znanstvenika također stvaraju mogućnosti sistematskog iskorištavanja čvrstog stanja i mogućih modifikacija čvrstih formi u svrhu postizanja ciljane kemijske reaktivnosti.