Prijeđite na glavni sadržaj

Sjajne prilike za karijere mladih inženjera i znanstvenika u sklopu jednog od najvažnijih međunarodnih fuzijskih projekata – DONES!

3.10.2024.
Sjajne prilike za karijere mladih inženjera i znanstvenika u sklopu jednog od najvažnijih međunarodnih fuzijskih projekata – DONES!

Kuća Europe u srijedu je bila domaćin inspirativnog događaja posvećenog prilikama za razvoj karijera mladih znanstvenika u području fuzije, i to okviru jednog od najvažnijih međunarodnih fuzijskih projekata - postrojenja DONES (DEMO Oriented Neutron Source). Osim što je jedno od ključnih europskih znanstveno-tehnoloških čvorišta, DONES je platforma za karijerni rast mladim inženjerima i znanstvenicima iz Hrvatske i ostalih članica Europske unije, glavna je poruka događanja koje je uz mlade istraživače u Zagrebu okupilo nešto manje od stotinu međunarodnih fuzijskih stručnjaka.

Panel rasprava održana je u sklopu treće DONES radionice za korisnike, koju su otvorili Zrinka Ujević, voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Nj. E. Juan González-Barba, veleposlanik Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj i dr. sc. David M. Smith, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković.

Nj. E. Juan González-Barba, veleposlanik Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, čestitao je dr. sc. Tončiju Tadiću, voditelju hrvatskih fuzijskih aktivnosti te koordinatoru projektnog tima DONES.HR te direktoru IFMIF-DONES konzorcija dr. sc. Ángelu Ibarri Sánchezu što su razvili vrhunsku znanstvenu suradnju koja je postala najperspektivnije polje bilateralne suradnje dviju država.

Voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Zrinka Ujević kazala je da je projekt važan u nastojanjima za postizanje održive budućnosti s niskim udjelom ugljika te da je on dokaz potencijala europske suradnje, koji nadilazi europske granice.

Ravnatelj Instituta Ruđer Bošković (IRB) dr. sc. David M. Smith istaknuo je kako je ponosan na činjenicu da Institut ima ključnu ulogu u koordinaciji fuzijskih istraživanja u Hrvatskoj, i to na projektu koji je 2018. proglašen znanstvenom infrastrukturom od strateške važnosti za Europsku uniju.

Dr. sc. Ángel Ibarra Sánchez podijelio je uzbudljive novosti o napretku projekta, koji prelazi iz faze opsežnog planiranja u fazu izgradnje u Granadi, gdje će IFMIF-DONES postati jedinstveni globalni istraživački centar.

DONES je središte visokih tehnologija i multidisciplinarnih istraživanja

Projekt DONES najveći je europski pothvat u području energije fuzije, ključan za razvoj budućih fuzijskih elektrana, koje će uz hrvatsku pomoć biti sagrađen u Granadi u Španjolskoj. Ključan je za razvoj tehnologije fuzije, odnosno razvoj naprednih materijala za fuzijski reaktor u budućoj fuzijskoj elektrani DEMO, te niza fuzijskih tehnologija vezanih uz proizvodnju tricija, senzora i elektronike izdržljivih na zračenje, prijenosa topline tekućim metalima i rukovanja s njima i sl.

''Osim ozračivanja fuzijskih materijala, DONES će služiti i kao multidisciplinarna baza za neutronska istraživanja u područjima poput ne-fuzijske nuklearne fizike, medicinske fizike, fizike čvrstog stanja, medicine, biologije, ili strojarstva. Popratna istraživanja može predložiti svaka zainteresirana organizacija ili istraživački tim. Također, u sklopu projekta izrađuje se i razvija velika količina specijalizirane, a često i potpuno nove opreme, od detektora do kranova za daljinsko upravljanje,'' objašnjava dr. sc. Tonči Tadić.

Mladi istraživači u fokusu

S obzirom na to da DONES objedinjuje brojne znanstvene discipline, inženjerske grane i industrijske potrebe, pruža jedinstvenu priliku za mlade znanstvenike i inženjere da rade u međunarodnom okruženju te steknu vrijedna iskustva u razvoju novih tehnologija, istraživanja i inovacija. DONES će služiti kao platforma za suradnju i razmjenu znanja između znanstvenika iz različitih područja, stvarajući tako jedinstvenu bazu za istraživanja koja imaju dugoročan utjecaj na održivu energetsku budućnost.

Događanje je okupilo perspektivne mlade istraživače, studente i inženjere koji su s oduševljenjem slušali iskustva svojih kolega koji već rade na projektu IFMIF-DONES. Razgovaralo se o njihovim karijernim putovima, izazovima te brojnim prilikama koje DONES nudi mladim znanstvenicima.

Antonio Moreno, viši projektni menadžer IFMIF DONES iz Španjolske, podijelio je svoja iskustva rada na upravljanju aktivnostima u sklopu ovog velikog projekta. Dr. sc. Kristina Tomić Luketić, znanstvena suradnica na IRB-u, govorila je o svom radu na razvoju fuzijskih materijala i doprinosu DONES-u. Toni Dunatov podijelio je svoje dojmove o sudjelovanju u međunarodnim istraživačkim eksperimentima, dok je izv. prof. dr. sc. Daniel Miler s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu predstavio izazove razvoja specijalizirane opreme za DONES.

Toni Dunatov, doktorand na IRB-u i član DONES.HR tima, istaknuo je: ''Mislim da je fuzija kao cjelina, a posebice DONES, zanimljiva mladima zbog svoje interdisciplinarnosti. Mladi različitih tehničkih profila mogu pronaći svoje područje interesa.''

Dr. sc. Kristina Tomić Luketić, znanstvena suradnica u Laboratoriju za interakcije ionskih snopova na IRB-u, izrazila je entuzijazam prema radu na ovako prestižnom projektu velikih razmjera. ''DONES mi pruža priliku da se usavršavam u međunarodnom okruženju, surađujući s vrhunskim stručnjacima iz cijelog svijeta. To je jedinstvena prilika za rad na velikom projektu, suočavanje s izazovima i razvoj u raznim disciplinama,'' kazala je dr. Tomić Luketić.

Dr. sc. Daniel Miler, docent na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, napomenuo je kako se njegova uloga unutar DONES-a odnosi na razvoj specijalizirane opreme za daljinsko upravljanje, poput kranova. ''Iako nisam stručnjak za fuziju, rad na ovom projektu omogućuje mi doprinos iz perspektive inženjera. Striktni sigurnosni zahtjevi i jedinstveno operativno okruženje čine zadatak dizajniranja opreme zanimljivim i izazovnim. DONES pruža brojne prilike za mlade inženjere da se uključe u razvoj sofisticirane opreme, jedinstvene u svijetu ,'' rekao je dr. Miler.

Antonio Moreno, viši projektni menadžer IFMIF DONES iz Španjolske, istaknuo je kako DONES nudi jedinstveno i dinamično okruženje za mlade istraživače i studente. ''U ovoj fazi projekta postoji mnogo prilika za istraživanje i inovaciju gdje mladi istraživači mogu ostvariti svoj puni potencijal. Osim toga, osnovali smo školu DONES Xcitech, koja je usmjerena na edukaciju znanstvenika i inženjera o tehnologijama koje se razvijaju u sklopu IFMIF-DONES-a i cijelom fuzijskom programu,'' ističe Moreno.

Prvi ESFRI projekt u kojem Hrvatska ima ključnu ulogu

Na inicijativu Hrvatske i Španjolske DONES je 2018. godine proglašen znanstvenom infrastrukturom od strateške važnosti za EU u okviru Europskog strateškog foruma za istraživačke infrastrukture (ESFRI). Ovo je dakle prvi ESFRI projekt u kojem Hrvatska ima ključnu ulogu.

Institut Ruđer Bošković je službena hrvatska implementacijska agencija za DONES te je uz Institut za fiziku i Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu dio konzorcija DONES.HR, koji intenzivno radi na hrvatskom doprinosu održivoj fuzijskoj energiji, u partnerstvu s Prirodoslovno-matematičkim fakultetom i Metalurškim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu te Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.