Uspjeh hrvatsko-mađarske bilateralne suradnje IRB-MFA (KFKI)
Znanstvenici IRB-a dr. sc. Stjepan Lugomer i dr. sc. Aleksandar Maksimović iz Laboratorija za molekulsku fiziku, Zavoda za fiziku materijala u suradnji s mađarskim kolegama iz Istraživačkog Instituta za tehničku fiziku i znanost materijala (MFA) objavili su vrijedan znanstveni rad u uglednom časopisu Journal of Applied Physics u kojem su eksperimentalno i teorijski objasnili postupak formiranja silicijevih nanočestica IC laserom metodom redepozicije Si-pare.
Tijekom eksperimenta korištena je 'polu-ograničena' (semiconfined) eksperimentalna konfiguracija u kojoj se Si para može širiti samo određenim mikronskim kanalom iznad substrata. Suprotno ostalim eksperimentima ove vrste u svijetu, prednost je dana IC laseru, a ne UV laseru budući da IC radijacija ne izaziva ionizaciju silicija i efekte uzrokovane nabojem.
Kao rezultat eksperimenta dobiveni su uzorci Si nanočestica jednake veličine i male gustoće (velikog međusobnog razmaka). Takvo silicijevo nanostruktuiranje može se koristiti za razvoj struktura u kojima su filamenti različitih materijala, uključujući polimerne, biopolimerne ili čak DNA molekule usidrene (vezane) za nanočesticu silicija. Također, dobiveni su i uzorci silicijevog nanostruktuiranja veoma velike gustoće koji mogu imati potencijalnu aplikaciju za razvoj senzora.
Znanstveni rad je izazvao veliki interes u Japanu, Njemačkoj (Lazer Zentrum Hanover) i SAD-u. Posebno je zainteresiran direktor International Union for Vacuum Science, Technique and Applications (IUVSTA) prof. David Ruzic koji vidi mogućnost primjene u eksperimentima IUVSTA-e.