Laboratorij za molekulsku fiziku i sinteze novih materijala
Laboratorij za molekulsku fiziku je tradicionalno usmjeren na proučavanja svojstava tvari metodama vibracijske spektroskopije (Ramanove i infracrvene).
Voditelj
Lasersko svjetlo se raspršuje na vrlo maloj količini uzorka, te analizira uz pomoć spektrometra (na slici je T64000 Horiba JobinYvon Ramanov spektrometar). Na temelju opaženih energijskih prijelaza zaključuje se o stanjima sistema i interakcijama čestica u kristalu, staklu, tekućini itd.. U novije vrijeme fokus istraživanja pomaknut je na nanostrukture (projekt dr. sc. M. Ivanda).
Istraživanja i razvoj novih funkcionalnih materijali i nanostrukture u LMF-u se odvija u okviru nekoliko istraživačkih tema:
- Silicijske nanostrukture za napredne primjene,
- Nove keramike i multiferoici,
- Molekulski sistemi i vibracijska analiza,
- Laserske interakcije i samoorganizirajući procesi
- Nove metode Ramanove spektroskopije
Istraživačke teme:
Istraživanje je fokusirano na razvoj nanostrukturnog Si tankog filma za napredne aplikacije.
Niskotlačna kemijska depozicija para (engl. low pressure chemical vapor deposition ili LPCVD) i fizikalna depozicija para (eng. physical vapor deposition – PVD) razvijeni u grupi dr. Ivande bit će korišteni za depoziciju silicijskih tankih filmova i žica, oksida bogatih silicijem, nitrida bogatih silicijem, amorfnog silicija, polikristaliničnog silicija, za dopiranje borom, fosforom, erbijem i europijem pločica silicija, kvarcnog stakla, supstrata od Al2O3 te mikrosfera silicija. Porozni silicij bit će pripremljen procesom anodizacije. Ispitat će se strukturna, optička, električka i transportna svojstva ovih materijala
Koriste se i unaprijeđuju različite tehnike i aspekti Ramanskog raspršenja: koriste se nove tehnike za SERS, nisko frekventno Ramansko raspršenje za određivanje veličina nanočestica i razvoj portabilnog Ramanskog spektrometra.