Novosti
Poziv za slanje radova: Posebno Izdanje MDPI Časopisa na temu "Paralelno, Distribuirano Računalstvo i Računalna Matematika"
S velikim zadovoljstvom pozivamo istraživače, akademike i profesionalce da predaju svoje originalne istraživačke radove za nadolazeće posebno izdanje MDPI časopisa pod naslovom: "Paralelno, distribuirano računalstvo i računalna matematika."
CIR znanstvenici razvili su računalni alat Vini za predviđanje učinkovitijih terapija za karcinom prostate
Rak prostate jedan je od najčešćih karcinoma koji pogađaju muškarce diljem svijeta. Iako su dostupne terapije značajno napredovale, veliki izazov ostaje spriječiti napredovanje bolesti u njezin najopasniji, rezistentni oblik. U odgovoru na taj izazov, multidisciplinarni tim istraživača i liječnika, predvođen znanstvenicima Instituta Ruđer Bošković (IRB), postigao je značajan pomak. Razvili su inovativni računalni alat pod nazivom Vini, koji je osmišljen za predviđanje najučinkovitijih kombinacija lijekova u liječenju kastracijski rezistentnog raka prostate. Glavni cilj ovog alata je spriječiti napredovanje bolesti u smrtonosni stadij, poznat kao terapijski rezistentni rak prostate. Ovi rezultati nedavno su objavljeni u uglednom časopisu Scientific Reports.
EUROCC2 Bilten - Veljača 2024
EUROCC2 Bilten - Siječanj 2024
EUROCC2 Bilten - Prosinac 2023
S ciljem nastavka započetog istraživanja pod mentorstvom profesora Željka Svedružića ( † 20. travnja 2023.), znanstveni tim sa Sveučilišta u Rijeci i Centra za informatiku i računarstvo Instituta Ruđer Bošković uspješno je prijavio i osigurao sredstva za provedbu projekta EHPC-BEN-2023B11-013 na superračunalu LUMI. Ovaj iznimno moćan sustav, HPE Cray EX, s instaliranom snagom od 0,3091 Exaflopsa, smješten je u EuroHPC centru CSC u Finskoj i treće je najjače superračunalo na svijetu.
EUROCC2 Bilten - Studeni 2023
CIR podržava razvoj i usvajanje EBSI mreže na europskoj razini putem projekta "Europska infrastruktura usluga ulančanih blokova"
Cilj konzorcija EBSI-NE je podržati razvoj i usvajanje EBSI mreže na europskoj razini povećanjem broja validatorskih čvorova u proizvodnoj mreži i pružanjem usluga podrške za sve relevantne EBSI dionike.
CIR koordinira uspostavljanje novog, pouzdanijeg i učinkovitijeg ekosustava za znanstveno izdavaštvo putem projekta "Platforma za demokratizaciju akademskog izdavaštva (DAP)"
Novi projektni nizovi Demokratizacija znanstvenog izdavaštva (DAP), kojeg koordinira Centar za informatiku i računarstvo (CIR) Instituta Ruđer Bošković (IRB) usmjereni su na uspostavljanje novog, pouzdanijeg i učinkovitijeg ekosustava za znanstveno izdavaštvo. Cilj ove inicijative je stvaranje sustava znanstvene komunikacije koji promovira slobodan tijek znanja u znanosti kroz platformu koja promiče znanstvenu suradnju i slobodnu razmjenu znanstvenih informacija.
CIR je dobio pristup superračunalu Fugaku, drugom najjačem superračunalu na svijetu, u svrhu projekta "Izuzetno skalabilni algoritmi za rješavanje gustih i rijetkih svojstvenih problema"
Centar za informatiku i računarstvo (CIR) Instituta Ruđer Bošković (IRB) u suradnji sa superračunalnim centrom Juelich iz Njemačke i istraživačkim centrom RIKEN iz Japana dobio je pristup superračunalu Fugaku u Japanu, trenutno drugom najjačem superračunalu na svijetu prema listi Top500 najbržih računala na svijetu.
CIR u potrazi za lijekom protiv raka putem projekta "Traženje kandidata za nove lijekove protiv raka prostate korištenjem Vini in silico modela karcinoma"
Tim znanstvenika sa Instituta Ruđer Bošković, Centra za informatiku i računarstvo i onkologa KBC Sestre Milosrdnice, pod vodstvom Dr. Draška Tomića, koristi Vini aplikaciju za pronalaženje novih terapija protiv raka prostate.
CIR nastavlja sa promicanjem korištenja HPC-a na nacionalnoj razini u sklopu projekta "EUROCC2"
Projekt National Competence Centres in the framework of EuroHPC Phase 2 (EuroCC 2) započeo je 1.sječnja 2023. kao nastavak dvogodišnjeg projekta EuroCC. Tijekom tri godine trajanja projekta unaprijediti će se mreža nacionalnih centara kompetencija za računarstvo visokih performansi u 33 države članice EuroHPC JU-a, a s ciljem pružanja portfelja usluga prilagođenog odgovarajućim nacionalnim potrebama industrije, znanstveno-akademske zajednice i javne uprave