Prijeđite na glavni sadržaj

SEMINAR: Razumijevanje neba - Veliki nebeski pogled i umjetna inteligencija

HPC i AI aplikacije u astrofizici
U provedbi: CIR I ZEF
24.2.2025.
SEMINAR: Razumijevanje neba - Veliki nebeski pogled i umjetna inteligencija

Predavač: Prof. dr. Mario Jurić, DIRAC Institut i Odjel za astronomiju, Sveučilište Washington 

Vrijeme predavanja: 28.2.2025 u 10:15

Lokacija: Institut Ruđer Bošković, Dvorana I.krila

Opservatorij Vera C. Rubin novi je NSF/DOE financiran objekt smješten na Cerro Pachónu u Čileu. U njemu se nalazi 8,4-metarski teleskop Simonyi Survey i 3,2-gigapikselna LSSTCam kamera. Opservatorij se nalazi u završnoj fazi izgradnje i upravo je završio prvu fazu puštanja u rad.

Tijekom desetogodišnjeg razdoblja (predviđen početak krajem 2025.), Rubin će provoditi Legacy Survey of Space and Time (LSST). Zahvaljujući vidnom polju od 9,6 kvadratnih stupnjeva i učestalosti snimanja cijelog neba svakih 3-4 dana do magnitude ~24,5, ovaj skup podataka može značajno unaprijediti brojne grane astronomije.

Predavač će predstaviti sustav Rubin, pružiti ažurirane informacije o njegovoj izgradnji i testiranju te opisati načine na koje će se koristiti HPC i umjetna inteligencija (AI). Primjene u sklopu projekta Rubin uključuju osnovnu obradu signala, rudarenje podataka u visokodimenzionalnim prostorima te ubrzanje kodiranja. Uz primjenu HPC i AI tehnika, cilj je u potpunosti iskoristiti jedinstveno bogat i moćan skup podataka koji će pružiti opservatorij Rubin.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.