Dodjela Povelje MIPRO prof. dr. sc. Karolj Skali
MIPRO: Od kad i zašto ste aktivan član udruge MIPRO?
Skala: već 36 godina imam razne forme suradnje i prisustva na MIPRO-u i to mi čini čast, obvezu, ponos, izazov i zadovoljstvo! Svatko tko njeguje ICT kao struku mora biti umrežen u razna udruženja, ekspertne skupine, projektne konzorcije ili, drugim riječima, mora biti strukovno umrežen što namjeće otvoreni princip, mobilnost i globalizacija.
Danas, socijalna pripadnost je dio životne nužnosti. Tri su kategorije udruživanja: političke stranke, strukovne udruge ili društvene mreže. Članstvo u strankama je motivirano iz osobnog interesa i vladavine, kod udruge motivacija je strukovni interes i kolegijalno prijateljstvo, a društvene mreže služe za zabavu i masovno druženje.
Danas se živi u izrazitoj dinamici razvoja ICT struke i pružaju se velike stvaralačke mogućnosti u kojima su znanje, inovativnost i kreativnost, od presudnog značaja. Stoga, od gore navedenih kategorija, udruge su izbor poštenih, dobronamjernih i perspektivnih ljudi. Naš MIPRO je idealno plodno tlo kojega razvijamo radi struke, kolegijalnog prijateljstva i perspektive, on je stvaralačka platforma i okruženje. Misija MIPRO-a se provodi ne samo za nas članove nego i šire, međunarodno, za stvaranje ideologije strukovnog razvoja na bazi progresa i strateške podrške.
MIPRO: Kakvu perspektivu vidite u razvoju MIPRO-a?
Skala: Svi smo mi više decenija članovi MIPRO-a i preživjeli smo razne faze promjena. Smatram da je MIPRO na pragu 40. obljetnice krenuo u novu fazu razvoja i dokazivanja gornjih teza u vrijeme kada su stranke krajnje kompromitirane i počinju isčezavati a strukovne udruge polako sazrijevaju da preuzmu odgovornost razvoja društva. Državi je potrebno udruživanje po visokim moralnim i stručnim kategorijama. Stoga MIPRO ima šansu da postane respektabilni faktor razvoja društva i struke ako se uspijemo održati i razvijati po načelima koju implementira predsjednik programskog odbora prof. Biljanović. To je harmonizirana sinhronizacija akcije i odgovornosti sa progresnim fokusom. U tom svjetlu dokazano je da uspostavljeni model rada MIPRO-a ima potencijala, ali da ima još prostora za usavršavanje i novih iskoraka.
MIPRO: Na koje promjene i iskorake mislite?
Skala: MIPRO je prepoznatljiva i respektabilana ICT udruga u Srednjoj Europi ali ima integracijski faktor u regiji te djeluje i šire, to jest globalno. „MIPRO Prijatelji“ iz inozemstva bi trebali postati nacionalne kontakt točke (National Contact Points; MIPRO-NCP) koji bi zastupali i bili predstavnici MIPRO-a u svojoj zemlji. Oni bi imali određena prava i dužnosti u funkcioniranju i širenju mreže MIPRO-a po EU.
Ukoliko se MIPRO profilira kao EU prepoznatljiva ICT umrežena udruga, može proširiti svoje djelovanje i programsku orijentaciju u novim područjima aktivnosti.
MIPRO: Koji su Vaši daljnji planovi?
Skala: Trenutno moj Centar za informatiku i računarstvo u Institutu Ruđer Bošković provodi tri EU H2020 projekta i čekamo rezultat 4 nova prijedloga. Jedan od tih novih projektnih prijedloga je i strukturno raslojavanja Cloud Computinga na Fog i Dew Computing. Ovaj zadnji terminološki ustroj potiče od nas i na ovogodišnjem MIPRO-u smo ga obznanili u obliku pozvanog predavanja. Planiramo organizirati na temu "Dew Computing-a" i Workshop na University of Prince Edward u Kanadi, izdati specijalan broj pred kraj godine u časopisu Open Journal of Cloud Computing i ako nam se prihvati projekt "DewCom", koordinirat ćemo EU konzorcij koji ima 9 institucija iz EU na razvoju „Dew Computinga“ kao prizemnog sloja Cloud Computinga.
Nikad ICT nije bio moćniji i perspektivniji i kao generička struka koja predvodi tehnologiju i kao platformu nove industrijske revolucije i životnog remodeliranja. Zato odgovornost i perspektiva MIPRO-a je svakim danom sve veća i moćnija a naša uloga značajnija.