Laboratorij za morsku nanotehnologiju i biotehnologiju
Laboratorij za morsku nanotehnologiju i biotehnologiju (LMNB) bavi se znanostima i tehnologijama iz područuje naprednih materijala i njihovog utjecaja na morski okoliš.
Voditelj
Laboratorij za morsku nanotehnologiju i biotehnologiju (LMNB) bavi se znanostima i tehnologijama iz područuje naprednih materijala i njihovog utjecaja na morski okoliš. Provode se fundamentalna i primijenjena interdisciplinarna istraživanja u različitim područjima, kao što je istraživanje prirodnih materijala iz morskog okoliša, ponašanje i distribucija antropogenih materijala, te se razvijaju novi materijali i tehnologije za istraživanje suvremenih problema u znanosti o moru.
Istraživanje prirodnih materijala doprinosi boljem razumijevanju temeljnih bioloških i fizioloških mehanizama procesa biomineralizacije u morskih organizama, proučavaju se kako biomolekule poput proteina i enzima kontroliraju nastanak i rast biominerala, te stvaranje materijala sa boljim mehaničkim svojstvima. Također se provode teoretska i eksperimentalna istraživanja utjecaja promjene abiotičkih čimbenika (temperatura, alkalinitet, antropogeno onečišćenje) na procese biomineralizacije, te prilagodbe organizama na stres (enzim ugljikova anhidraza i Hsp proteini).
Umjetno proizvedeni nanomaterijali, kao nusprodukt ljudske djelatnosti u sve većoj mjeri dospijevaju u okoliš. Laboratorij provodi istraživanja kako bi se utvrdila fizikalno-kemijska svojstva nanomaterijala načinjenih od metala, metalnih oksida i polimera. Nanomaterijali su prisutni u području obale i ušća te otvorenom moru te se prati njihovo ponašanje u vodenom stupcu, sedimentu i utjecaj na organizme. Važan dio naših istraživanja je otkrivanje interakcija nanomaterijala s biljnim i životinjskim organizmima, od fitoplanktona pa do morskih ježinaca. Istražuje se utjecaj nanomaterijala na stanične procese i razvojne stadije organizama.
Drugi značajan antropogeni materijal koji se unosi u morski okoliš su radionuklidi. U sjevernom Jadranu (morska voda, sediment i organizmi) dugoročno se prati koncentracijska aktivnost gama radionuklida posebno Cs-137. Istraživanja su usmjerena na praćenje dugoročnih trendova i utjecaja umjetne radioaktivnosti na organizme, te procjene radioekološkog stanja morskog okoliša.
Laboratorij također provodi primijenjena istraživanja na razvoju senzora za morske toksine, zasnovane na opto-elektroničkim svojstvima posebno dizajniranih nanomaterijala, ali i nanostrukturirane aktivne filmove koji imaju ulogu u sprječavanju obraštaja. Laboratorij je uključen u razvoj novih instrumenata i tehnoloških platformi za detekciju i karakterizaciju nanomaterijala u kompleksnim matricama, kao što su morska voda, sediment i organizmi. Ovakvi sustavi mogu se koristiti za procjenu rizika i reference za zakonske regulative u ovom području morskog okoliša.
U Laboratoriju za morsku nanotehnologiju i biologiju provode se međunarodno kompetitivna istraživanja, pružajući tako stimulativnu okolinu za razvoj karijere mladih istraživača, ujedno njegujući suradnju sa domaćim i stranim znanstvenicima.