Određivanje fizikalno-kemijskih svojstava i toksičnosti nanočestica srebra, bakra i plastike kao potencijalno štetnih novih materijala u obalnim vodama
Glavni istraživač
Očekuje se značajno povećanje oslobađanja nanočestica u okoliš sukladno s rastućom uporabom proizvoda koji sadrže iste. Uzimajući u obzir mnoga naseljena mjesta u obalnim područjima, potencijalno opterećenje velikom količinom proizvedenih nanočestica (EPNs) u ušćima rijeka kao i priobalnim vodama u nadolazećim godinama sve je značajnije. Budući da postoje dokazi da različite nanočestice mogu biti toksične za brojne organizme, posebno osjetljivi bi mogli biti organizmi u ušćima rijeka i u priobalnim područjima. Međutim, do sada postoji veoma malo raspoloživih podataka o međudjelovanju EPNs-a sa širokim rasponom raznih organizama u bočatoj i obalnoj vodi.
Ovaj projekt sistematično istražuje fizikalno-kemijsko ponašanje odabranih nanočestica u bočatoj i morskoj vodi uzevši u obzir abiotičke čimbenike. Pritom će se odrediti sposobnost različitih tipova i kombinacija prirodne organske tvari da stabiliziraju nanočestice u elektrolitnim otopinama različitih ionskih jakosti, što predstavlja temeljne podatke za proučavanje EPNs toksičnosti na biotu kroz različite trofične razine. Ovo je novitet koji će dati naznaku o osjetljivosti odabranih organizama na navedene EPNs te stoga omogućiti naputke za maksimalnu dopuštenu razinu u određenim područjima u okolišu. Testovi koji će se korišteni u ovom istraživanju su usklađeni sa relevantnim međunarodnim praksama i stoga pridonijeti općem saznanju o ponašanju i toksičnosti ENPs-a.
Osim što će u konačnici ovaj interdisciplinarni projekt postaviti temelj za razumijevanje uloge i sudbine novih potencijalno štetnih tvari u osjetljivom vodenom okolišu, omogućiti će i jačanje kapaciteta okupljajući istraživačke grupe sa različitih institucija i razvijajući širok raspon ključnih vještina u području istraživanja okoliša kod mladih istraživača.