Prijeđite na glavni sadržaj

Akceleratori

19.11.2019.
Akceleratori

Akceleratorski centar na IRB-u najveća je istraživačka infrastruktura u Hrvatskoj i jedina koja redovito omogućuje pristup stranim istraživačima. Laboratorij za interakcije ionskim snopovima Zavoda za eksperimentalnu fiziku IRB-a upravlja centrom. Centar je smješten u zgradi Tandem Van de Graaff koja se sastoji od tri dvorane (Tandem VDG dvorana, Tandetron dvorana, dvorana s eksperimentalnim linijama), ureda, mehaničke radionice i predavaonice.

 

6.0 MV EN Tandem Van de Graaff akcelerator

Laboratorij je osnovan 1987. godine kada je instaliran 6.0 MV EN Tandem Van de Graaff akcelerator nakon donacije i prijevoza sa Sveučilišta Rice u Houstonu. Početno su se koristili samo protoni i laki ioni, uglavnom za PIXE i RBS analizu, kao i za mjerenja osnovnih parametara interakcije poput udarnih presjeka produkcije X-zraka i elastičnog raspršivanja važnih za PIXE i RBS. Prva ionska mikroproba temeljena na OM magnetskom kvadrupolnom dubletu instalirana je i pokrenuta 1991. godine. Veće nadogradnje EN Tandema izvršene su u razdoblju od 2004. do 2010. godine. Te su nadogradnje uglavnom financirane EU i IAEA projektima i uključivale su: instalaciju novih akceleratorskih cijevi (donacija Sveučilišta u Uppsali), instalaciju višekatodnog rasprašivačkog izvora iona 40 MC-SNICS (NEC) i Alphatross (donacija Sveučilišta u Oxfordu), novi vakuumski sustav, kao i računalnu kontrolu akceleratora koja je razvijena u laboratoriju.
Danas EN Tandem pruža između 1500 i 2000 sati rada akceleratora godišnje. Teški ioni kao što su Au, I i Cl tipično se koriste za ERDA-u, W, Cu i Fe ioni se koriste za eksperimente vezane za fuziju, dok se Si, O i C koriste za studije oštećenja u detektorima. Laki ioni Li, 4He i 3He obično se koriste za analitičke primjene (RBS i NRA), dok protoni služe uglavnom kao sonda za istraživanje svojstava transporta naboja pomoću IBIC-a (uključujući eksperimente na zraku) i energija do 8 MeV. Za većinu iona koristi se rasprašivački izvor iona, dok za ione helija koristimo radiofrekventni plinski izvor s izmjenom naboja. Zbog ograničenih tlakova izolacijskog plina u akceleratorskom spremniku koji se mogu postići, maksimalni napon terminala EN tandema trenutno je postavljen na 4 MV. Minimalni korišteni napon terminala je 0,5 MV.

 

1.0 MV Tandetron akcelerator

1.0 MV Tandetron akcelerator pušten je u rad 2005. godine kroz projekte financirane od strane IAEA-e i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Instaliran je u novoj dvorani priključenoj na postojeću zgradu EN Tandem. Od samog početka akcelerator je bio u mogućnosti dostavljati ione vodika iz starog duoplazmatronskog izvora iona na sve postojeće linije. Vrlo brzo nakon puštanja u rad izgrađene su dvije nove linije koje mogu prihvatiti ione samo iz Tandetron akceleratora.
Danas 1.0 MV Tandetron ima dva izvora iona: SNICS sputernog izvora iona (NEC) s jednom katodom financiran je EU projektom i novi duoplasmatronski izvor iona s izmjenom naboja (HVEE), zajednički financiran od strane IAEA i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske te pušten u rad 2019. godine. Do sada korišteni naponi terminala kreću se od 200 kV do 1 MV. Duoplazmatronski izvor iona trenutno se koristi za ione 3He i 4He, dok se za sve ostale ione (H, Li, C, O, Si, Cl, Cu itd.) koristi rasprašivački izvor iona SNICS.

 

Ionski snopovi

Nakon ubrzanja ioni izlaze iz akceleratora s velikom brzinom i visokom energijom. Da bi se kontrolirao njihov smjer, jaka magnetska polja savijaju i fokusiraju ione u snop - ionski snop. Ionski snop putuje u vakuumu do jedne od krajnjih stanica (eksperimentalnih komora) koje su priključene na akcelerator. Ne možemo vidjeti ione koji putuju u vakuumu. Fotografiranje ionskog snopa zahtijeva propuštanje snopa iz vakuuma na zrak. Na slikama ispod može se vidjeti pozitivne vodikove ione (protoni) ubrzane na 2 MeV, što je energija koju proton dobije pri ubrzavanju između 2 milijuna volti potencijalne razlike. Ioni visoke energije međudjeluju sa česticama koje su prisutne u zraku. Tijekom tih interakcija oslobađa se energija u obliku fotona, što nam omogućuje vidjeti kretanje iona i gubitak energije tijekom procesa.

Prikazani ioni imaju domet od 7,5 cm na zraku. Nakon te udaljenosti većina iona gubi svu svoju početnu energiju i zaustavljaju se. Većina energije gubi se na kraju dometa, u području tzv. Braggovog vrha. Ionski snop se širi dok prodire kroz zrak zbog sudara koji uzrokuju odstupanje iona od primarnog smjera snopa. Sličan proces se događa kada ioni međudjeluju s bilo kojim drugim medijem. Koristeći različite nuklearne tehnike, možemo proučavati ili modificirati svojstva materijala koji su izloženi ionskim snopovima. Detalji o tim mogućnostima opisani su u odjeljku o našim eksperimentalnim komorama i drugoj opremi koja se može pronaći klikom ovdje. Svaka komora je dizajnirana za različitu svrhu kako bi pokrila širok raspon mogućih primjena i tehnika.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.