Prijeđite na glavni sadržaj

Povećana nutritivna vrijednost i zaštita prehrambenih proizvoda biokompatibilnim nanočesticama (NANOFLAVNUTRIPROTECT)

Povećana nutritivna vrijednost i zaštita prehrambenih proizvoda biokompatibilnim nanočesticama (NANOFLAVNUTRIPROTECT)
Kategorija
Ostali projekti
Iznos financiranja
199.937,81
EUR
Datum početka
23.7.2024.
Datum završetka
30.6.2026.
Status
Aktivan

Glavni istraživač

Cilj projekta

Povećana nutritivna vrijednost i zaštita prehrambenih proizvoda biokompatibilnim nanočesticama" je izrada tehnološki razvijenog funcionalnog prototipa biokompatibilnih NČ s ugrađenim flavonoidima kao tehnološki razvijenog rješenja koje do danas nije prisutno na tržištuje sa svrhom povećanja nutritivnih vrijednosti i produženju vremenskog roka trajanja prehrambenih proizvoda primjenom biokompatibilnih nanočestica (NČ) napunjenih antioksidansima.

Ostali ciljevi su povezivanjei znanosti i prehrambene industrije, te gospodarski razvoj, daljnje istraživanje u navedenom području te komercijalizacija rezultata projekta. Rezultati istraživanja imali bi višestruke pozitivne učinke: u smanjenju bacanja prehrambenih proizvoda zbog isteka roka trajanja u doma'instvu, proizvodnji, pakiranju, skladištenju i transportu, u smanjenju emisije stakleničkih plinova koji doprinose klimatskim promjena.

Opis projekta

Flavonoidi imaju važnu ulogu u zaštititi stanica od okolišnog stresa, ali njihov najveći terapeutski  potencijal leži u njihovom antiupalnom,antibakterijskom i antioksidativnom djelovanju.

U sklopu ovog projekta koristit će se tri flavonoida, kvercetin, miricetin i miricitrin, pojedinačno ili u međusobnoj kombinaciji, koji posjeduju izuzetne antioksidativne i antibakterijske učinke te istražiti sinergija aktivnosti kvercetina, miricetina i miricitrina koji posjeduju željena zaštitna djelovanja.

.Flavonoidi kao bioaktivne molekule prisutne u organizmu interagiraju sa staničnim membranama. Naša istraživanja interakcija slobodnih flavonoida, kvercetina, miricetina i miricitrina, pokazala su izuzetan antioksidativni učinak, ali u znatno višim koncentracijama flavonoida od onih prisutnih u organizmu. Danas najveći problem primjene flavonoida leži u njihovoj slaboj topljivosti i slaboj isporuci na ciljano mjesto. Jedan od najvažnijih alata koji se koristi za in vivo isporuku bioaktivnih molekula do njihovog cilja su nanonočestice (NČ).

Ugradnja flavonoida u NČ može značajno unaprijediti primjenu flavonoida u prehrambenim proizvodima, bilo prije no što uđu u metabolizam, bilo u probavnom traktu nakon konzumacije hrane obogaćene NČ s flavonoidima. Silika NČ su  klasificirane kao sigurne od Američke administracije za hranu i lijekove  FDA - U.S. Food and Drug Administration i koriste se kao dodatak hrani.

Dosadašnja naša istraživanja u okviru završenog projekta "Proof of concept" pokazala su i potvrdila hipotezu da struktura predloženih mezoporoznih silika NČ omogućuje dobivanje proizvoda kod kojeg se brzina otpuštanja flavonoida kontrolira na dva načina: nanošenjem odabrane presvlake te izborom medija i flavonoida.

NČ koje bi se direktno koristile u prehrambenoj industriji i biotehnologiji, dodatno će se optimizirati i razviti za njihovu specifičnu primjenu, npr. NČ kao stabilizatori u čuvanju prehrambenih ulja i njihovih proizvoda. U tu svrhu razvijale bi se funkcionalizirane NČ s presvlakama koje bi imale odgovarajuću stabilnost i kontrolirano otpuštanje bioaktivnih molekula u nevodenom i mediju.

Razvijeni prototip NČ posjedovati biti će primijenjiv u prehrambenim proizvodima i na taj način će stabilizirati i produžiti vijek trajanja samih prehrambenih proizvoda, a ujedno povećati njihove nutritivne vrijednosti. Rezultat unosa nutritivno obogaćene hrane s navedenim NČ je dvojako: simultano se štiti organizam od okolišnog stresa, a hrana od propadanja i degradacije.

Istraživački tim

Predložena istraživanja su izuzetno kompleksna i izazovna, zbog čega je potrebna sinergija znanja i vještina iz različitih znanstvenih polja koja čine temeljna znanstvena istraživanja: kemija, biologija, biotehnologija, prehrambena tehnologija, nanotehnologija, ali su nužna i znanja iz industrijskog istraživanja te tehnička podrška osoblja nužnih za osiguranje uvjeta za provođenje aktivnosti istraživanja.

Interdisciplinarnost istraživanja i članovi projektnih timova koji imaju svu potrebnu ekspertizu i kompetencije, kao i iskustvo suradnje na nacionalnim i internacionalnim projektima jamstvo su provedbe zadanih ciljeva predloženog projekta. Istraživački tim obuhvaća članove s bogatim iskustvom u nacionalnim i međunarodnim znanstveno-istraživačkim projektima, te s nizom relevantnih publikacija koje doprinose uspješnoj provedbi ovog projekta kako slijedi:

Institut Ruđer Bošković (Zavod za fizikalnu kemiju, Laboratorij za biokoloide i površinsku kemiju, Laboratorij za elektronsku spinsku spektroskopiju):

  1. Voditelj projekta istraživanja, Suzana Šegota
  2. Istraživač, Maja Dutour Sikirić
  3. Istraživač, Nadica Maltar Strmečki
  4. Istraživač, Darija Domazet Jurašin
  5. Istraživač, Vida Strasser
  6. Istraživač - stručni savjetnik, Maria Čebela
  7. Kemijski tehničar, Ljerka Zlovolić
  8. Istraživač, Radoslav Ostermann

Projektni tim

  1. Administrator- stručni savjetnik Višnja Petera

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.