Povećana nutritivna vrijednost i zaštita prehrambenih proizvoda biokompatibilnim nanočesticama (NANOFLAVNUTRIPROTECT)
Glavni istraživač
Cilj projekta
Povećana nutritivna vrijednost i zaštita prehrambenih proizvoda biokompatibilnim nanočesticama" je izrada tehnološki razvijenog funcionalnog prototipa biokompatibilnih NČ s ugrađenim flavonoidima kao tehnološki razvijenog rješenja koje do danas nije prisutno na tržištuje sa svrhom povećanja nutritivnih vrijednosti i produženju vremenskog roka trajanja prehrambenih proizvoda primjenom biokompatibilnih nanočestica (NČ) napunjenih antioksidansima.
Ostali ciljevi su povezivanjei znanosti i prehrambene industrije, te gospodarski razvoj, daljnje istraživanje u navedenom području te komercijalizacija rezultata projekta. Rezultati istraživanja imali bi višestruke pozitivne učinke: u smanjenju bacanja prehrambenih proizvoda zbog isteka roka trajanja u doma'instvu, proizvodnji, pakiranju, skladištenju i transportu, u smanjenju emisije stakleničkih plinova koji doprinose klimatskim promjena.
Opis projekta
Flavonoidi imaju važnu ulogu u zaštititi stanica od okolišnog stresa, ali njihov najveći terapeutski potencijal leži u njihovom antiupalnom,antibakterijskom i antioksidativnom djelovanju.
U sklopu ovog projekta koristit će se tri flavonoida, kvercetin, miricetin i miricitrin, pojedinačno ili u međusobnoj kombinaciji, koji posjeduju izuzetne antioksidativne i antibakterijske učinke te istražiti sinergija aktivnosti kvercetina, miricetina i miricitrina koji posjeduju željena zaštitna djelovanja.
.Flavonoidi kao bioaktivne molekule prisutne u organizmu interagiraju sa staničnim membranama. Naša istraživanja interakcija slobodnih flavonoida, kvercetina, miricetina i miricitrina, pokazala su izuzetan antioksidativni učinak, ali u znatno višim koncentracijama flavonoida od onih prisutnih u organizmu. Danas najveći problem primjene flavonoida leži u njihovoj slaboj topljivosti i slaboj isporuci na ciljano mjesto. Jedan od najvažnijih alata koji se koristi za in vivo isporuku bioaktivnih molekula do njihovog cilja su nanonočestice (NČ).
Ugradnja flavonoida u NČ može značajno unaprijediti primjenu flavonoida u prehrambenim proizvodima, bilo prije no što uđu u metabolizam, bilo u probavnom traktu nakon konzumacije hrane obogaćene NČ s flavonoidima. Silika NČ su klasificirane kao sigurne od Američke administracije za hranu i lijekove FDA - U.S. Food and Drug Administration i koriste se kao dodatak hrani.
Dosadašnja naša istraživanja u okviru završenog projekta "Proof of concept" pokazala su i potvrdila hipotezu da struktura predloženih mezoporoznih silika NČ omogućuje dobivanje proizvoda kod kojeg se brzina otpuštanja flavonoida kontrolira na dva načina: nanošenjem odabrane presvlake te izborom medija i flavonoida.
NČ koje bi se direktno koristile u prehrambenoj industriji i biotehnologiji, dodatno će se optimizirati i razviti za njihovu specifičnu primjenu, npr. NČ kao stabilizatori u čuvanju prehrambenih ulja i njihovih proizvoda. U tu svrhu razvijale bi se funkcionalizirane NČ s presvlakama koje bi imale odgovarajuću stabilnost i kontrolirano otpuštanje bioaktivnih molekula u nevodenom i mediju.
Razvijeni prototip NČ posjedovati biti će primijenjiv u prehrambenim proizvodima i na taj način će stabilizirati i produžiti vijek trajanja samih prehrambenih proizvoda, a ujedno povećati njihove nutritivne vrijednosti. Rezultat unosa nutritivno obogaćene hrane s navedenim NČ je dvojako: simultano se štiti organizam od okolišnog stresa, a hrana od propadanja i degradacije.
Istraživački tim
Predložena istraživanja su izuzetno kompleksna i izazovna, zbog čega je potrebna sinergija znanja i vještina iz različitih znanstvenih polja koja čine temeljna znanstvena istraživanja: kemija, biologija, biotehnologija, prehrambena tehnologija, nanotehnologija, ali su nužna i znanja iz industrijskog istraživanja te tehnička podrška osoblja nužnih za osiguranje uvjeta za provođenje aktivnosti istraživanja.
Interdisciplinarnost istraživanja i članovi projektnih timova koji imaju svu potrebnu ekspertizu i kompetencije, kao i iskustvo suradnje na nacionalnim i internacionalnim projektima jamstvo su provedbe zadanih ciljeva predloženog projekta. Istraživački tim obuhvaća članove s bogatim iskustvom u nacionalnim i međunarodnim znanstveno-istraživačkim projektima, te s nizom relevantnih publikacija koje doprinose uspješnoj provedbi ovog projekta kako slijedi:
Institut Ruđer Bošković (Zavod za fizikalnu kemiju, Laboratorij za biokoloide i površinsku kemiju, Laboratorij za elektronsku spinsku spektroskopiju):
- Voditelj projekta istraživanja, Suzana Šegota
- Istraživač, Maja Dutour Sikirić
- Istraživač, Nadica Maltar Strmečki
- Istraživač, Darija Domazet Jurašin
- Istraživač, Vida Strasser
- Istraživač - stručni savjetnik, Maria Čebela
- Kemijski tehničar, Ljerka Zlovolić
- Istraživač, Radoslav Ostermann
Projektni tim
- Administrator- stručni savjetnik Višnja Petera