Određivanje antioksidacijskog potencijala namirnica
- Farmaceutska industrija
- Medicina
- Prehrambena industrija
- Kemijska i petrokemijska industrija
ANTIOKSIDANSI I ANTIOKSIDACIJSKI POTENCIJAL
Antioksidansi - namirnice i proizvodi s visokim antioksidacijskim potencijalom imaju mogućnost usporavanja djelovanja slobodnih radikala u živim stanicama koji dovode do uništavanja stanične strukture čije su posljedice brojne degenerativne bolesti. Poznati antioksidansi su mnogobrojne začinske biljke kao npr. klinčić, ružmarin, timijan, origano, cimet, kadulja, peršin i majčina dušica najviše zbog prisustva fenolne grupe spojeva. Također, antioksidansi su i mnoge vrste čajeva, a posebno zeleni čaj, jer su bogati flavonoidima. No nije potrebno tražiti namirnice iz drugih podneblja da bi se došlo do antioksidansa jer mnoge autohtone hrvatske namirnice imaju značajan antioksidacijski učinak. Najpoznatiji, u vodi topivi antioksidans je svakako vitamin C, a tu su i karotenoidi kojima obiluje različito voće i povrće. Antioksidansima obiluju i mnoge namirnice tipične mediteranske kuhinje kao što su maslinovo ulje i crno vino. Svakako, kada se govori o antioksidansima, treba uzeti u obzir činjenicu da antioksidacijska svojstva pojedinih namirnica dodatno variraju ovisno o uzgajanoj sorti ali i konkretnom području uzgoja.
Kako se snaći u gore navedenoj raznolikosti, kako odrediti kakva antioksidativna svojstva posjeduje namirnica koju prodajete te ima li ona stoga dodatnu vrijednost na tržištu u odnosu na konkurentne proizvode može se utvrditi egzaktnim znanstvenim metodama.
EKSPERTIZA I ANALIZA
Moderna znanost određivanje konkretnih numeričkih vrijednosti antioksidacijskog potencijala u samim namirnicam provodi pomoću EPR spektroskopije ali i drugim znanstvenim metodama koje nudi Laboratorij za magnetske rezonancije, Zavoda za fizičku kemiju Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu. EPR spektroskopija je jedina metoda koja antioksidacijski potencijal određuje putem direktne detekcije slobodnih radikala tj. kvantificira ih ali i točno odgovara na pitanje koja vrsta radikala je prisutna (npr. iz karakterističnog EPR spektra C vitamina određuje da li je C vitamin uopće prisutan i kvantificira količinu C vitamina u voćnom soku).
Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković, najvećeg i najznačajnijeg znanstvenenog i istraživačkog instituta u Hrvatskoj, imaju dugogodišnje iskustvo u ovom području te stoga Institut nudi i izradu ekspertiza iz ovog područja prema zahtjevima naručitelja.
PONUDA USLUGE
Tvrtke zainteresirane za usluge određivanja antioksidacijskog potencijala različitih namirnica te za pripadajuće znanje i iskustvo znanstvenika u obliku stručnog mišljenja, neka se slobodno obrate Institutu „Ruđer Bošković“.
Prijava:
Ispunjeni obrazac
poslati e-mailom kontakt osobama.
Kontakt osobe:
Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.
Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.