Naš novi rad objavljen u Chem. Mater.
Dr. sc. Jasminka Popović i Prof. dr. sc. Aleksandra Djurišić (Hong Kong University) objavile su, kao dopisne autorice, rad u prestižnom časopisu Chemistry of Materials(IF=9.47)izdavača American Chemical Society (ACS).
Uspješna suradnja Dr. Popović s Prof. dr. A. Djurišić, prodekanicom za znanost na Hong Kong University, koja je započela u sklopu zajedničkog bilateralnog projekta o razvoju Li-ionskih baterija 2013. godine, danas je uvelike prerasla okvire prvotnog projekta te se proširila i nove segmente razvoja naprednih materijala za pohranu različitoh oblika energije.
Usprkos izvrsnim performansama Pb-hibridnih perosvkitnih struktura u solarnim ćelijama, čija efikasnost danas prelazi 20%, zbog negativnog utjecaja olova na zdravlje i okoliš nužno je ponuditi alternativna riješenja stoga se danas intenzivno, eksperimentalno i teoretski, razmatraju razni perovskitni materijali koji ne bi sadržavali olovo. Teorijski računi predviđaju postojanje više od 600 novih spojeva perovskita tipa ABX3 i A2BX4 (gdje su A različiti organski kationi, a BXn metal-halogenidni anioni) na temelju Goldschmidtovog faktora tolerancije. S druge strane, sinteza perovskitnih materijala poprilično je izazovna jer nastanak takvih struktura izrazito osjetljiv na uvijete pod kojima se sinteza provodi. U svrhu razvoja efikasne i brze metodescreeningarazvili smo evaporacijsku metodu u 3x3 “home-made” komori koja omogućava devet istovremenih sinteza uzoraka iz devet različitih kombinacija prekurosora. Od devet priređenih uzorka, pokazalo se da je čak osam novih, dosad nepoznatih, perovskitnih spojeva. Nekoliko kositrenih i paladijevih spojeva pokazuje jaku absorpciju u vidljivom području zračenja ih čini potencijalnim kandidatima za solarne ćelijama. Dodatno, jedan od njih pokazuje jaku emisiju u crvenom području spektra što spoj čini zanimljivim za svijetleće diode.