Prijeđite na glavni sadržaj

Obrane diplomskih radova

11.9.2017.

08. rujna 2017. - Na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održana je obrana diplomskog rada Lucije Krišto pod naslovom "STRUKTURA I SPEKTROSKOPSKA SVOJSTVA DONORSKO-AKCEPTORSKOG SUSTAVA S GVANIDINIJEVOM I KARBOKSILATNOM SKUPINOM" (mentor dr. sc. Ivana Antol).

Sažetak rada:

U ovom radu modeliran je donorsko akceptorski sustav u kojem su donor i akceptor elektrona povezani karboksilatno-gvanidinskim mostom koji omogućava samoudruživanje prepoznavanjem karboksilne i gvanidinske skupine. Kao akceptor odabrana je 3,5-dinitrofenilna skupina, a kao donor fenilna, metoksifenilna, dimetilaminofenilna i naftalenska skupina. TD-DFT metodom su za 40 singletnih pobuđenih stanja izračunate vertikalne pobudne energije, pripadne oscilatorske jakosti, određena elektronska konfiguracija i simuliran apsorpcijski spektar. Utjecaj otapala na pobudne energije modeliran je korištenjem PCM modela. Zaključeno je da obje elektron donorske skupine na donoru stabiliziraju stanja s prijenosom elektrona (CT stanja) neovisno o orijentaciji solnog mosta. Također utjecaj dimetilamino skupine zbog veće p-elektronske donorske sposobnosti na pobudnu energiju CT stanja je značajniji od utjecaja metoksilne skupine. U slučaju kompleksa s naftilgvanidinom dolazi do djelomične interne neutralizacije naboja na obje strane kompleksa što stabilizira CT stanje. Optimizacijom geometrije u pobuđenom CT stanju u dva odabrana kompleksa pokazano je da dolazi do velike geometrijeske reorganizacije približavanjem donorske i akceptorske podjedinice zbog jakih Coulombovih interakcija kroz prostor.

27. lipnja 2017. - Na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održana je obrana diplomskog rada Luke Barešića pod naslovom "Priprava i svojstva novih anionskih senzora temeljenih na gvanidinskoj podjedinici" (mentor dr. sc. Zoran Glasovac).

Sažetak rada:

U ovom radu ispitani su sintetski putevi priprave anionskih senzora temeljenih na benzoilgvanidinskoj podjedinici. Na dobivenim spojevima ispitivana je interakcija s odabranim anionima u acetonitrilu, smjesi otapala acetonitril-voda te u vodi. Promjene su praćene u UV području. Računskom DFT metodom su optimirane strukture spojeva te je određena pKa vrijednost za protoniranu formu spojeva. Dodatno je na nekim primjerima računski simuliran UV spektar da bi se pobliže istražilo koja jedinka najviše pridonosi izgledu UV spektra. Pokazano je da interakcija između senzora i aniona ovisi o njihovim kiselo-baznim svojstvima. Ispitivanjem utjecaja vode na ovakvim sustavima ustanovljeno je da voda otežava interakciju anion-gvanidinijev kation te da voda bez prisustva aniona uzrokuje sličnu promjenu UV spektra, ispitivanih spojeva, kao i anioni.

06. listopada 2016. - Na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci apsolventica Vanda Lovreković obranila je diplomski rad pod naslovom:"Razvoj sintetskog postupka gvanilacije upotrebom bis(trimetilsilil)karbodiimida" (mentor dr. sc. Davor Margetić).

Sažetak rada:

Pokušan je razvoj nove sintetske metode za pripravu monosupstituiranih gvanidina reakcijom amina sa bis-TMS karbodiimidom. Metoda nije uspjela radi slabe reaktivnosti korištenog karbodiimida. Primjenom literaturno opisanog reagensa za gvanilaciju, efikasno je pripravljen gvanidin/klorin-e6 131-diaminoetilkarboksamid konjugat i potpuno karakteriziran 1H NMR spektroskopijom. Osim alifatskih amina, za pripravu gvanidin/porfirin konjugata sintetiziran je tetrafenil porfirin, koji je selektivno nitriran, te zatim reduciran u odgovarajući amin. Mala količina dostupnog aminoporfirina dozvolila je samo inicijalno testiranje slijedećeg reakcijskog koraka, priprave 4-benzoiltiouree-TPP konjugata.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.