Dekodiranje nacija: pokrenut je najveći genomski projekt u Europi
Europa je zakoračila u novu eru genetike s pokretanjem najvećeg europskog projekta sekvenciranja cjelokupnih genoma ''Genome of Europe'' (GoE). Ovaj ambiciozni projekt ujedinjuje 27 zemalja u stvaranju jedinstvene referentne baze podataka s najmanje 100.000 genoma. Cilj je stvoriti referentni genom europskog stanovništva što će unaprijediti personaliziranu medicinu i omogućiti precizniju dijagnostiku, tretmane i prevenciju bolesti za sve građane Europe.
Partner na projektu je i Laboratorij za naprednu genomiku Instituta Ruđer Bošković (IRB) koji će provoditi projektne aktivnosti u Hrvatskoj.
Ambiciozan cilj: 500.000 genoma za Europu
Projekt Genom Europe dio je šire inicijative 1+MG, koja ima za cilj izgraditi europsku mrežu nacionalnih referentnih kohorti s najmanje 500.000 genoma. Svaka zemlja uključena u projekt uspostavit će vlastitu populacijsku kohortu koja odražava genetski sastav stanovništva, uključujući i zdrave i oboljele osobe, te će te podatke povezati s paneuropskom bazom podataka.
Konačni rezultat bit će kolektivna europska referentna baza podataka, koja će služiti kao temelj za personaliziranu medicinu i napredna genetska istraživanja, kao i za razumijevanje kako genetika oblikuje ljudsko zdravlje.
Projekt je službeno započeo na uvodnom sastanku održanom 30. i 31. listopada u Rotterdamu, gdje se okupilo više od 100 stručnjaka iz 74 institucije iz 34 zemlje. Simbolično, sastanak je održan na povijesnom brodu SS Rotterdam, označavajući početak "putovanja" prema novim znanstvenim otkrićima.
Što je ljudski genom i zašto su referente vrijednosti izuzetno važne?
Genom je cjelokupni skup DNA u našem tijelu – svojevrsni "plavi otisak" koji sadrži ključne informacije za razvoj, funkciju i zdravlje našeg organizma. Sekvenciranje genoma omogućuje znanstvenicima da otkriju kako genetika utječe na rizik od bolesti, odgovor na liječenje i mnoge druge osobine, otvarajući put prema preciznijem liječenju prilagođenom svakom pojedincu.
Glavni preduvjet za bolje razumijevanje genomskih podataka su kvalitetne referentne vrijednosti ili standardi, osobito u medicinskom kontekstu. Referentni genomi koji vjerno odražavaju raznolikost europske populacije ključni su za precizno tumačenje genetskih varijanti i razumijevanje kako one utječu na zdravlje pojedinaca.
Personalizirana medicina: zdravstvena skrb budućnosti
Projekt Genom Europe neće samo unaprijediti znanstvena istraživanja, već će i transformirati način na koji pristupamo zdravstvenoj skrbi. Personalizirana medicina unaprjeđuje prevenciju, dijagnostiku i liječenje mnogih bolesti, pri čemu genetske informacije sadržane u genomu pojedinca čine temelj ovog pristupa.
Uz to, projekt se fokusira na etička i pravna pitanja, sigurnost podataka i dugoročnu održivost, osiguravajući odgovorno korištenje genetskih podataka na dobrobit svih europskih građana.
Tijekom sljedećih 42 mjeseca, projekt će sekvencirati genome 40 subpopulacija diljem Europe, dok će rezultati pridonijeti širem cilju inicijative 1+MG. Ovi podaci omogućit će bolje razumijevanje rijetkih bolesti, napredak u onkologiji te prilagođene programe prevencije i liječenja.
Projekt Genom Europe šalje snažnu poruku: budućnost zdravstva temelji se na genomici. Hrvatska, kroz sudjelovanje Instituta Ruđer Bošković, postaje važan dio ovog znanstvenog pothvata. Uz to, projekt će po prvi put omogućiti analizu velikog broja cjelokupnih hrvatskih genoma te karakterizaciju genetskih specifičnosti hrvatskog stanovništva.