Grce Magdalena
Kratki životopis dr. sc. M. Grce
Dr. sc. Magdalena Grce rođena je 1957. u Zadru. Studirala je na Fakultetu prirodnih znanosti Sveučilišta u Parizu, Francuska, gdje je obranila diplomski rad iz Biokemije (Mâitrise de biochimie) 1981. godine te iste godine i diplomski rad iz područja Biologije čovjeka - smjer virologije (Mâitrise de biologie humaine - option virologie). Diplomu o završenom studiju i istraživanju biologije čovjeka 3. stupnja (D.E.R.B.H., Diplôme d'Etudes et de Recherche en Biologie Humaine) na Odjelu za eksperimentalnu onkologiju, Fakultet prirodnih znanosti, Sveučilište u Parizu, Francuska, obranila je 1983. godine. Iz njene disertacije objavljen je jedan rad (J Gen Virol. 1985.) te pohranjen jedan patent (Hybridoma 9B18, Immunotech, Francuska, 1987.). Nakon toga odlazi godinu i pol dana na studijsko usavršavanje u Oncogene Laboratory, Seattle, Washington, USA (1984.-1985.).
Od 1986. do 1994. radi u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, Zagreb i radi kao voditelj Laboratorija za pripremu virusnih antigena na Odjelu za virologiju. Uz stručan klinički i laboratorijski rad bavi se i istraživanjima spolno prenosivih bolesti te virusima u moru, pitkoj i otpadnoj vodi. U tom razdoblju objavljuje šest znanstvenih radova. U zvanje znanstveni asistent izabrana je 1989. godine.
Od kolovoza 1994. do prosinca 2022. zaposlena je na Institutu Ruđer Bošković u Zavodu za molekularnu medicinu. Naknadno je 1998. godine još jednom doktorirala prirodne znanosti u području biologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nakon toga osniva svoju grupu, odnosno od travnja 2004. godine Laboratorij za molekularnu virologiju i bakteriologiju na Zavodu za molekularnu medicinu, Institut Ruđer Bošković. U zvanje viši znanstveni asistent izabrana je 1999. godine, u zvanje znanstveni suradnik 2001. godine, u zvanje viši znanstveni suradnik 2005. godine te u zvanje znanstveni savjetnik 2010. godine. Reizabrana je u trajno zvanje znanstvenog savjetnika 2016. godine.
Glavni znanstveni interes dr. sc. M. Grce tijekom njene dugogodišnje i plodne karijere bila su istraživanja bolesti, poglavito tumora povezanih s virusnim infekcijama.
Prva istraživanja započeta u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo bila su fokusirana na humane viruse u vodi, odnosno tehnologiju njihovog dokazivanja u pitkoj vodi, otpadnim vodama i moru. Paralelno je vodila znanstveni projekt o spolno prenosivim infekcijama. Najveći interes su joj bili papiloma virusi čovjeka (HPV, human papillomavirus) zbog čega je 1988. bila na edukaciji dva mjeseca u Laboratoriju za HPV na Institutu Pasteur u Parizu. Interes za spolno prenosive viruse nastavila je kroz istraživanja na Institutu Ruđer Bošković (doktorska disertacija), poglavito virusa koji su povezani s rakom vrata maternice.
Drugo područje koje je dr. sc. M. Grce uvela u hrvatsku znanost i u njemu ostavila neizbrisiv trag je i najopsežniji dio njenog istraživanja, vezano je za HPV. To je bio njen pionirski rad u kojem je pokazala prve epidemiološke podatke o učestalosti HPV-infekcija u žena i muškaraca u raznim sijelima (anogenitalne i orofaringealne sluznice te koža). Osim toga, od 2006. godine je bila vrlo aktivna na javno-zdravstvenom polju u RH i šire. Bila je članica Uprave Europske udruge za borbu protiv raka vrata maternice (ECCA, European Cervical Cancer Association), Lyon, Francuska, a potom Brussels, Belgija te članica Radne skupine za izradu Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka vrata maternice pri Ministarstvu zdravstva RH (2003.-2004.). Bila je stručni savjetnik u razvoju molekularnih metoda u mikrobiološkim kliničkim laboratorijima u RH te je sudjelovala u oblikovanju smjernica i preporuka vezano za HPV-testiranje u sklopu praćenja preinvazivnih oštećenja i prevencije raka vrata maternice u Hrvatskoj i svijetu. Organizirala je u suradnji s Odborom za zdravstvo i socijalnu skrb Hrvatskog sabora 28. siječnja 2010. izvanrednu sjednicu u Hrvatskom Saboru povodom obilježavanja 4. Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice, a koje je pokrenula 2007. godine te organizirala svake godine do sad; Tjedan se obilježava u 3. tjednu siječnja.
Treće područje znanstvenog interesa dr. sc. M. Grce bila su istraživanja antivirusnog djelovanja u in vitro uvjetima sintetskih i prirodnih lijekova. Ta istraživanja su bila ograničena obzirom na zahtjevne uvjete rada s humanim virusima patogenim za čovjeka. Nekoliko publikacija je iz tog područja objavila u uglednim međunarodnim časopisima.
Konačno, četvrto područje istraživanja u kojem je dr. sc. M. Grce posebno bila motivirana u zadnjih deset godina svoje karijere je područje hematologije, odnosno kronična bolest presatka protiv domaćina (cGvHD, chronic graft-versus-host disease) nakon presađivanja krvotvornih matičnih stanica (HSCT, transplant of blood-forming stem cells). Bila je vrlo aktivna voditeljica radnog paketa „Biomarkeri“ u sklopu COST (European Cooperation in Science & Technology) akcije CA17138, Integrated European Network on Chronic Graft Versus Host Disease (cGvHD-Eurograft) od 2018. do 2022. Osim objavljenih brojnih radova pomogla je nekolicini domaćih znanstvenika i liječnika da se usavrše u inozemnim ustanovama partnera u sklopu te COST akcije.
Objavila je više od 106 znanstvenih i stručnih radova, od kojih velik broj u vrhunskim znanstvenim časopisima. Ujedno je glavni autor 9 poglavlja u medicinskim knjigama (Medicinska naklada). Autor je jednog međunarodno priznatog patenta (Hybridoma 9B18, IMMUNOTECH, Francuska, 1987). Njeni radovi citirani su prema WoSCC-bazi preko 3194 puta uz H-indeks 22, a prema Scopus-bazi ima preko 3660 citata i H-indeks 26 (zadnji izlist 25.09.2023). Za svoj znanstveni rad nagrađivana je od strane institucija u kojima je radila, Centar Hayem, Bolnica Saint-Louis, Pariz, 1983. godine te Institut Ruđer Bošković, Zagreb, 2011. i 2012. godine. Dobila je priznanje za ulogu urednika u časopisu PLOS ONE koju je obnašala od 2015. do 2020. Za svoj javno-zdravstveni rad dobila je nagradu „Biser mudrosti 2010“ (Pearl of Wisdom) od ECCA u sklopu sastanka na vrhu u Europskom parlamentu, Brussels, Belgija. Za zalaganje u području cGvHD dobila je zahvalu od cGvHD-tima Odjela za hematologiju KBC Zagreb neposredno prije odlaska u mirovinu.
Osim bogate znanstvene aktivnosti kroz vođenje četiri i suradnje na šest znanstvenih domaćih projekta te vođenja radnog paketa cGvHD-Eurograft i suradnje na dva međunarodna projekta (EC Grant ECCCE, European Cervical Cancer Consortium for Education, 2002.-2004.; Retrospective International Survey and HPV Time Trends Study Group, RIS HPV TT Study Group), ima iskustvo u velikim međunarodnim studijama koje uključuju genotipizaciju HPV-a u RH i diljem svijeta te je bila uključena u razvoj smjernica za probir raka vrata maternice temeljenih na HPV-testiranju.
Nadalje, dr. sc. M. Grce je sudjelovala u nastavi. Predavala ja na poslijediplomskim i doktorskim studijima na Medicinskom fakultetu (2001.-2016.), Stomatološkom fakultetu (2008.-2016.), Prirodoslovno-matematičkom fakultetu (2010.-2012.), Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu (1998.), Veterinarskom fakultetu (1997.-1998.) Sveučilišta u Zagrebu zatim na ljetnim školama u Dubrovniku (1998.) i Zagrebu (2001.-2002.), Metodološkim tečajevima u biologiji i medicini, Institut Ruđer Bošković (2003.-2004.) te na Seminarima stručnog usavršavanja nastavnika, odgojitelja, stručnih suradnika i ravnatelja osnovnih i srednjih škola, Ministarstvo zdravstva RH i Ministarstvo prosvjete i športa RH (1998.-2000.).
Pod njenim mentorstvom (vodila je 8 doktorata, 8 magisterija (3 kao komentor) i 13 diplomskih radova), obrazovali su se brojni mladi znanstvenici, danas uspješni znanstvenici u RH i svijetu.
Održala je 73 pozvana predavanja; 23 (od čega 3 plenarna) na međunarodnim i 50 na domaćim znanstvenim skupovima i/ili institucijama. Recenzent je u brojnim uglednim znanstvenim časopisima (37 međunarodnih i 7 domaćih časopisa) te recenzent domaćih i međunarodnih znanstvenih projekata, nekoliko doktorskih disertacija, jednog studijskog programa i jedne knjige za mlade (One misle da smo male, Julijana Matanović & Anka Dorić, Mozaik knjiga). Dugi niz godina je bila član uredništva međunarodnog časopisa PLOS ONE (2014.-2020.) te urednik tri tematska broja domaćih časopisa (Periodicum Biologorum 2001., Collecium Antropologicum i Medix 2007.).
Obnašala je istaknute funkcije u državnim znanstvenim tijelima kao što su Matično povjerenstvo za izbore u znanstvena zvanja iz područja biomedicine i zdravstva (2013.-2021.) te bila član Radne skupine za izradu programa za rano otkrivanje raka vrata maternice u RH (2017.). Bila je aktivna u matičnoj ustanovi; prvo kao član, a poslije kao predsjednica Odbora knjižnice te savjetnik za biozaštitu IRB-a. Osim toga, obnašala je dva mandata Predsjednice struke biomedicina IRB-a (2018.-2022.).
Ukratko, dr. sc. M. Grce doprinijela je razvoju i ugledu Instituta kroz znanstveni rad u području biomedicine i zdravstva, smjer virologije, sudjelovanjem u obrazovanju mladih znanstvenika te bila iznimno aktivna u području javnog zdravstva i popularizacije znanosti.